Den dětí se blíží a tak možná na víkend plánujeme uspořádat pro děti malou oslavu - spojit ji můžeme třeba s nějakými narozeninami na zahradě. (Pořád se slaví nějaké narozeniny, a opticky se to jeví tak, že na jaře ještě nějak více). Rozhodneme se, zda domů pozveme pouze děti a budeme je obsluhovat sami (a samozřejmě je také sami hlídat), nebo pozveme na zahradu i jejich rodiče. A opačně - promyslíme co s dětmi i v případě, že pořádáme zahradní slavnost ne odpoledne, ale navečer. Spočítáme, kolik přátel přivede děti a jakého budou stáří. Tomu přizpůsobíme jídelniček.

Obě možnosti jsou příležitostí k zábavě, popovídání si a hlavně - práce s hlídáním dětí se rozloží. Nemusíme také vůbec jenom sedět a klábosit a dohlížet na děti - můžeme společně vařit nebo kreativně dotvářet různé dobrůtky. Soutěžit můžeme v „gastronomických“ disciplínách - třeba o nejrychlejší štrůdl... který je navíc tak rychle upečený, že si na něm za chvíli všichni pochutnají.

Děti můžeme nechat vytvořit podle fantazie jejich vlastní dort - většinou se tím nic nezkazí. Připravíme jim hotové nízké korpusy na ovocný dort, kompotované ovoce několika druhů, banány a kiwi k rozkrájení, lentilky a šlehačku ve spreji - a necháme je tvořit. Děti také mohou sami nazdobit sáček koupených rakviček, košíčků nebo laskonek nebo vyrobit šlehačkové poháry. Bude je to bavit a bude jim to o něco více chutnat. V dětském baru je můžeme nechat vyřádit se na zdobení pohárů s limonádami a tak dále – vynecháme snad jen velkou šlehačkovou bitvu.

Na čerstvě posekaném trávníku si potom zahrajeme fotbal, badbinton nebo kuželky. Nebo pétangue. Zastřílíme si z luku, zaházíme šipky, nebo zapátráme ve vzpomínkách a zahrajeme si i takové staré hry jako je soutěž v zatloukání hřebíků, běh pozadu nebo skákání v pytlích. Děti přestanou zlobit jako mávnutím proutku a my sami si při takovém zdánlivě neinteligentních hrách nečekaně dobře zarelaxujeme. Cena v soutěžích budou třeba dortíčky, které předem upečeme.

-ag-Foto: Archiv In