Kde, kam a jak?

Vybíráte digestoř poprvé a nemáte ani tušení, co vše by měla umět? Poradíme vám, jak na to. V první řadě byste měli umět odpovědět na tři jednoduché otázky. Jak velká je vaše kuchyně, jaké jsou ve vašem bytě možnosti odtahu a v neposlední řadě také jaká je či bude podoba vaší kuchyně, tedy umístění varné desky.

Dovnitř, nebo ven?

Odsavač par Autor: Gorenje Autor: Gorenje

Prvním mezníkem při výběru je způsob odvedení vzduchu z vašeho domova a rozdělení odsavačů par dle možností jejich odtahu. Buď je můžete napojit přímo na komín, či vyvést přes zeď ven. Pokud ovšem ve vašem bytě nemáte ani jednu z těchto možností, budete muset zvolit digestoř s recirkulací vzduchu, které se říká také filtrační.

Dominanta, nebo nenápadný společník?

Pokud známe způsob odtahu, měli bychom se řídit umístěním varné desky či sporáku. V prostorných kuchyních najdou své uplatnění zejména komínové odsavače či odsavače nad kuchyňským ostrůvkem. Tyto designové perly mezi digestořemi mají vysoký výkon, zabírají však také více místa a jejich napojení na komín je nezbytností.

  • TIP: Krásné designové digestoře s posledními technologickými vychytávkami najdete u značky Gorenje.

Odsavač par Autor: Gorenje Autor: Gorenje

Ani malé kuchyně nepřijdou zkrátka. Klasické podstavné odsavače, které se umisťují pod skříňky nebo volně nad sporáky, patří právě sem. A ani designově nejsou pozadu. Horkou novinkou jsou odsavače par se šterbinovým odsáváním. Šikmý tvar digestoře a šterbinové provedení podporují výkon sání. Navíc se díky tomuto ergonomickému řešení už nemusíte obávat, že se při vaření uhodíte do hlavy.

Odsavač par Autor: Mora Autor: Mora

Pokud naopak toužíte po digestoři téměř neviditelné, poohlédněte se po vestavěných výsuvných odsavačích par. Ty umožňují sací panel vysunout jen při vaření a pak zase elegantně schovat.

Výkonný pomocník a lehká matematika

Proč je důležité znát velikost vaší kuchyně? Jde o výkon. Odsavač par by totiž měl být schopný během hodiny vyměnit vzduch v místnosti přibližně 6 až 10krát. Objem vaší místnosti si snadno spočítáte vynásobením délky, šířky a výšky místnosti. Výsledek vynásobte nejdříve šesti a poté deseti. Čísla, která vám vyjdou, určují rozmezí vhodné výkonnosti vaší digestoře v metrech krychlových za hodinu.

Odsavač par Autor: Gorenje Autor: Gorenje

Příjemný vzhled i vystupování

Nemusíte se bát, že nároky na vaši novou digestoř jsou nepřiměřené. Vysoký výkon, nízká hlučnost, jednoduché ovládání a snadné čistění jsou u předních výrobců samozřejmostí. Naopak si ještě můžete vybírat z množství speciálních funkcí. Dnes umí některé digestoře například nasávat páry nad celou varnou plochou, čímž se výrazně snižuje jejich hlučnost. Filtry z polyuretanové pěny dokážou zase odstranit až 98 % všech tuků a jiných nečistot. Nebo si můžete pořídit odsavač par s automatickým rozpoznáváním kvality vzduchu. Digestoř se bude sama zapínat a regulovat dle potřeby. Mile překvapeni budete také z kouzelného tlačítka, kterým zapnete okamžitý maximální výkon odsátí při velkém vaření. Halogenové osvětlení a filtry, které snadno umyjete pod tekoucí vodou, také stojí za zmínku.

Odsavač par Autor: Mora Autor: Mora

Posledním krokem, který vás čeká, je už jen radost výběru z mnoha variant materiálů i barevných provedení. Dnes už naštěstí nemusíte volit mezi pěkným vzhledem a kvalitou vyhovující vašim vysokým požadavkům. Najdete vše společně.