A už je to tady, školní rok začíná a s ním i učení mučení. I když výsledky dětí ve škole nejsou přímo úměrné zařízení jejich pokoje, přeci jen bychom jim měli doma vytvořit dostatečně kvalitní zázemí, aby se jim studovalo maximálně pohodlně. Najít vhodné řešení s ohledem na věk, ostatní sourozence, na velikost pokoje a v neposlední řadě na finanční možnosti, vede začátkem školního roku mnoho rodičů k zamyšlení nad vhodným uspořádáním pokoje jejich ratolestí.
Většina rodičů sice zařízení pokoje konzultuje s jejich obyvateli, přeci jen by ale jako dospělí měli dohlédnout na několik nezbytných pravidel, která zabezpečí pohodlné, bezpečné a zejména zdraví prospívající vybavení.
Prvňáčci
První třída je pro děti velkým skokem do zcela odlišného způsobu života. Doposud si jen hrály a až na několik maličkostí neměly žádnou povinnost. Pokud si kreslily, tak na zemi nebo u jídelního stolu, zpravidla blízko u maminky, která v kuchyni vařila. Nyní je zapotřebí pro ně připravit vlastní pracovní místo.
Nejlépe blízko denního světla a zároveň tak, aby dítě vidělo na vchodové dveře a mělo přehled o dění v místnosti. Na první úkoly a ostatní školní povinnosti postačí pracovní deska 100 x 75 cm, důležitá je její správná výška. Děti v tomto období rychle rostou, a protože zařízení plánujeme na několik let dopředu, ideální jsou takzvané rostoucí sestavy. Je to pracovní set obsahující stůl a židli, u kterých lze nastavovat výšku sedu nebo pracovní plochy. Znamená to, že jak dítě roste, můžeme zařízení přizpůsobovat výšce a nemusíme ho tedy brzy měnit. Vrátí se tak počáteční vyšší investice. Na trhu jsou sestavy určené pro děti ve věku cca 6 — 12 nebo zařízení, které dítě může využívat od útlého věku až po studentská léta.
Studenti
Pořídíme-li dítěti rostoucí sestavu, nemusíme se ani ve studentských letech zabývat pracovním místem. V jiném případě bychom mu měli zajistit stůl se židlí, které budou vyhovovat jeho výšce. S léty přibývá i více učení, a tedy nároky na prostor. V této době bychom studentovi měli zajistit dostatečně velkou pracovní plochu. Tu můžeme rozšířit pomocí přídavného stolku nebo samostatným stolkem pro počítač. Nároky přibudou i na úložné prostory. Bezpochyby neprohloupíme, pořídíme-li kontejner se zásuvkami, universální boxy, police ad.
V této době se také ukáže prozíravost, kterou rodiče měli při prvotním pořizování zařízení. Vhodné jsou totiž sestavy, které lze v budoucnu s rostoucími nebo měnícími se nároky doplňovat o další prvky. Zařízení pokoje tak bude vypadat i po létech jednotně.
Pohyb v pokoji
Právě v nevelkých dětských pokojích bezpochyby oceníme možnost přesouvat zařízení z místa na místo – to umožňují kolečka. Kontejnery, stolky i židle lze díky nim bez větší námahy dostat tam, kde je zrovna potřebujeme. Tím můžeme upravit jejich polohu vůči dennímu světlu a přinášejí i další výhody, které však musí být poměřovány vůči bezpečnosti jejich uživatelů – dětí. Díky kolečkům můžeme ve vhodný čas vytvořit také více volného prostoru, nábytek snadno a rychle „uklidit“, přemístit nebo jím naznačit oddělené zóny v místnosti.
Náš tip
Praktické se staly sestavy, jejichž základ tvoří nástěnná deska s pojízdnými lištami. Kromě menší pracovní desky se na ni mohou přichytit odkládací police, nejrůznější stojany (na pera, fixy, pastelky apod.), nástěnky ad. Výhodou je, že sestavu lze podle potřeby doplňovat o další pomůcky.
Co si musíme uvědomit
1. Rostoucí sestavy budou dětem sloužit od útlého věku do dospělosti
2. S přibývajícím věkem rostou nároky na úložné prostory i velikost pracovního místa
3. Stůl situujte v blízkosti denního světla, ideálně tak, aby dítě mělo přehled o dění v místnosti
4. Volte nerušivé barvy, pracoviště dětí je dostatečným výrazným akcentem
-td-
Foto: archiv