Architektura Théâtre de Verdure otevírá krajinu parku La Fontaine tím, že na ni plynule navazuje, což maximalizuje výhledy na jeviště i okolní zelené prostranství.

Cílem bylo vytvořit prostor, který zlepšuje zážitek návštěvníků a kolemjdoucích, přičemž architektura láká k objevování jak uvnitř, tak vně místa. Výsledkem je moderní veřejný prostor s výraznou zelení, který nabízí dynamické místo pro milovníky umění a kultury, kteří mohou zažít nezapomenutelné okamžiky.

Zdroj: VLM

„Přepracovat Théâtre de Verdure byla neuvěřitelná příležitost poskytnout návštěvníkům architektonický, krajinářský a umělecký zážitek. Projekt se vyvinul jako komplexní scénografie krajiny skrze architekturu, kdy se hranice mezi oběma prvky staly rozmazanými,“ vysvětluje Eric Pelletier, vedoucí partner v Lemay a hlavní designér projektu.

V divadle, a přitom v přírodě

Transformace místa přesahuje běžný koncept samostatného jeviště a vytváří nový divadelní prostor propojený s přírodou, což umožňuje návrat k objevování nejen Théâtre de Verdure, ale také parku a vodní plochy. Díky prvotřídní infrastruktuře je místo připraveno hostit význačné venkovní umělecké produkce a pohodlně přivítat až 2500 diváků, kteří je mohou sledovat ze sedadel nebo z vyhrazeného zeleného prostoru a nechat se unášet fascinujícím prostředím a děním na jevišti.

„Během projektu jsme usilovali o zachování dědictví divadla a pečlivě jsme vyvinuli nové zásahy, které jsou v souladu s historickou hodnotou místa," uvádí Marie-Ève Parent, spolupracovnice a vedoucí oddělení krajinářské architektury v Lemay.

Aby bylo místo přístupné kdykoliv, i mimo představení, Lemay vytvořil nové vstupy a prodloužil pěší stezku kolem vodní nádrže. Díky nižší vegetativní vrstvě a stávajícím stromům byly vytvořeny nové perspektivy, které otevírají výhledy jak na divadlo, tak na okolní park, a tímto způsobem divadlo zviditelňují na místě, nikoliv ho zakrývají.

Ekologicky

Lemay se snažil minimalizovat vliv projektu na životní prostředí. Zásahy na místě byly minimalizovány, aby se nepoškodila příroda. Také dali přednost místně dostupným materiálům – například je tu použita kanadská jedle, oproti brazilskému dřevu ipe, které se často používá u podobných konstrukcí.

Toto význačné místo je dobře známým centrem umění a kultury, které hostilo tisíce bezplatných představení během let. Od letoška se umělci různých žánrů znovu vrací na jeviště se slavnostním kalendářem bezplatných akcí zahrnujících taneční vystoupení, rozsáhlé orchestrální koncerty, divadelní představení a cirkusová čísla.

  • Projekt: Théâtre de Verdure
  • Lokace: Montréal, Kanada
  • Foto: Adrien Williams
  • Autor: Lemay
  • Zdroj: V2COM