Na dekorativní polštářek, který využívá populární macramé (hezky česky řečeno: drhání), potřebujete základ. Doporučujeme koupit hotový jednobarevný povlak. A aby tento postup zvládl opravdu každý, vybrali jsme super jednoduchý uzel.

Líbí se vám macramé? Zkuste i tento jednoduchý dekorativní list, tady máte návod:

Zdroj: Youtube

Připravte si pomůcky

Kromě povlaku na polštářek budete potřebovat šňůrky (macramé přízi), pak lepidlo na textil, ještě lepicí pásku, nůžky, několik špendlíků a hřeben na finální dekorování. K jednobarevnému povlaku trávově zelené barvy perfektně ladí přírodní zbarvení příze.

Jak na to

  • Základ dekoru v boho stylu tvoří zapletené copánky. Teoreticky byste sice mohli využít i silnější provázek, který je pěkně spletený, ale to byste se ochudili o fázi tvorby. A kdybyste použili šňůrku vypadající jako řetízek, zase by nebylo možné na závěr rozčesat střapce.
  • Nanečisto si položte přízi na povlak polštářku a zatočte ji tak, jak chcete, aby finálně vypadala. Není třeba volit složitý vzor, podívejte se na fotografie. A podle toho si připravte potřebné délky příze.
  • Protože budete pracovat se 3 prameny, odstřihněte si na každý copánek potřebnou trojici. Jen musí být o něco delší než finální výsledek.
  • Nejprve odměřte asi 5 až 8 cm od začátku 3 pramenů, vytvořte uzel. Pak si budoucí copánek na jeho horním kraji přichyťte lepicí páskou, aby se vám dobře pletlo.
  • A postupujte klasicky: střídavě překládejte levý a pak pravý pramen přes středový pramen, až budete mít upleteno. Copánek opět zauzlujte, zase nechte příze asi 5 až 8 cm od konce volné.
  • Nyní oba nezapletené konce rozčešte hřebenem. A úplně stejně si připravte další copánek.
  • Na povlak polštářku znovu rozložte copánky do předpokládaného vzoru. Uvidíte, zda délka copánků dostačuje, nebo někde budete krátit, či naopak ještě musíte přidat.
  • Na několika místech dekor přišpendlete. A teprve teď svoje copánky postupně přilepujte, současně odstraňujte další špendlíky. Až budete mít hotovo, znovu rozčešte střapce a položte polštářek tam, kde vám bude dělat radost.
Lepit, nebo přišít?
Upletené copánky lze na povlak přišít, ale je to pracnější. Práce s lepidlem na textil půjde mnohem rychleji od ruky, navíc toto lepidlo je voděodolné, povlak můžete dát do pračky nebo ho přeprat v ruce.

Zdroj: Möbelix,diydigital.com.au