Když se řekne Luhačovice, snad každému hned naskočí, jasně, lázně, tady se léčí průdušky a vůbec dýchací ústrojí. Je to pravda, zdejší léčivá voda je opravdu unikátní složením minerálů a vysokým obsahem oxidu uhličitého. Další bonus představuje zdejší kraj, Luhačovice najdete v údolí, které obklopují Vizovická vrchovina a Bílé Karpaty. Ale pro milovníky architektury je největším lákadlem odkaz architekta Dušana Jurkoviče, který dal lázním nezaměnitelný charakter.

Nejzajímavější stavba

Hlavními znaky jeho tvorby jsou hravost a barevnost. Najdete je také u nejkrásnější stavby pojmenované po samotném spolutvůrci. Jurkovičův dům dodnes představuje dominantu lázní, slouží jako ubytovací zařízení, provozují se zde rovněž léčebné procedury. A proč říkáme – spolutvůrce? Architekt počátkem 20. století vlastně provedl přestavbu takzvaného Janova domu z 18. století, kdy dvě stavby spojil v jednu, přidal další hrázděné patro a podkroví a výsledku dodal pestrobarevnou fasádu. Prostě pohádka. Další pohádkový zážitek si můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Do Jurkovičova domu jsou totiž přivedeny léčivé prameny a dodnes se dokonce dochovaly původní „zlaté“ vany, z nichž jedna stále slouží lázeňským hostům. Co na tom, že ve skutečnosti není zlatá, ale jen mosazná? Je navržená tak, aby bublinky oxidu uhličitého léčivého pramene připomínaly šampaňské.

Další lákadla


Kousek od Jurkovičova domu najdete Chaloupku, i ona vznikla přestavbou jiné, starší budovy. Autor zde mimo jiné použil roubení, střecha má zalomené vikýře a štíty. Určitě si ji jděte prohlédnout nebo si tu objednejte romantický víkend. Ale bydlet můžete také ve vilách Vlastimila nebo Valaška, to už se bavíme čistě o Jurkovičových návrzích. Kdo má však raději rozlehlejší prostory, tomu doporučujeme Jestřabí, další nový projekt slavného architekta, který slouží jako lázeňský hotel. A kdybyste městem jen projížděli, vyplatí se alespoň projít centrem a třeba se na chvíli posadit v Hudebním pavilonu, najdete ho nedaleko Jurkovičova domu a možná stejně jako my budete mít pocit, že stojí na kuří nožce.

Na co se můžete těšit

Některé další stavby slavného architekta se nedochovaly nebo zůstaly jen na papíru. A jiné čekají na rekonstrukci, což je případ Vodoléčebného ústavu a Slunečních lázní. Opravy začaly letos a restaurátoři mimo jiné vědí, jak Slunečním lázním vrátit jejich původní barevnost. Podle Eduarda Bláhy, ředitele Lázní Luhačovice, a. s., zde vznikne také muzeum, do budoucna se uvažuje o další revitalizaci s cílem vytvořit regenerační a relaxační zázemí. Pro lidi, kterým moravské městečko učarovalo, ale více než léčebný program je lákadlem rodinná dovolená.