Dohoda o provedení práce patří v případě příležitostných zaměstnání k nejoblíbenějšímu pracovněprávnímu vztahu. Víte, jaké klady a zápory s sebou nese?
Co je dohoda o provedení práce?
Dohoda o provedení práce (DPP) je druh pracovněprávního vztahu, který je založený mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Dohoda je založena na základě písemné smlouvy, která má stejný název. Podmínky spojené s tímto typem pracovního poměru upravuje zákon č. 262/2006 SB., zákoník práce.
Podívejte se na video o typech smluv:
Zákoník práce jasně definuje všechny náležitosti, které se musí do dohody zahrnout. Popisuje práva i povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele. DPP má specificky stanovená pravidla pro odvádění záloh na zdravotní a sociální pojištění, ale i pro způsob zdanění odměny za vykonanou práci.
Jaké jsou podmínky smlouvy na DPP?
S tímto typem smlouvy se nejčastěji setkáte u sezónních a příležitostných prací. Mezi největší výhody práce na DPP patří fakt, že můžete podepsat klidně dvě DPP u jednoho zaměstnavatele, ale s podmínkou, že bude každá smlouva sjednaná na jinou práci.
Pracovat můžete také na více dohod o provedení práce u různých zaměstnavatelů. Dodržet však při tom musíte všechna pravidla ohledně povinných odvodů, odpracovaných hodin i daní.
DPP a pracovní doba
Dohoda o provedení práce se běžně nabízí na dobu neurčitou. V rámci jedné DPP je však limit na 300 odpracovaných hodin za kalendářní rok, i proto nemá smysl nabízet smlouvu na dobu určitou. Vyčerpání tohoto limitu je snadné.
DPP a odměna
Výši odměny stanovuje zaměstnavatel. Zaměstnanec i zaměstnavatel si však musí pohlídat, zda odměna nepřekročí 10 000 Kč za kalendářní měsíc. Tato částka tvoří hranici pro odvody na povinné pojištění.
Kdo DPP využije?
Tento typ pracovního poměru si sjednávají zejména lidé hledající přivýdělek. Dohodu často využívají studenti, důchodci, ale i lidé, u kterých odměna za vykonanou práci není hlavním zdrojem příjmu.
Co musí DPP obsahovat?
Každá dohoda o provedení práce musí obsahovat:
- název dokumentu,
- identifikaci zaměstnavatele (jméno a příjmení nebo název společnosti, IČO, adresa sídla, případně jméno zastupující osoby),
- identifikaci zaměstnance (jméno a příjmení, datum narození nebo rodné číslo, adresa trvalého bydliště),
- druh vykonávané práce,
- místo a dobu výkonu práce,
- rozsah práce a výši odměny,
- závěrečná ujednání (např. informace o nakládání s osobními údaji).
Jak se DPP daní
Dohoda o provedení práce do 10 000 Kč: Pokud máte u daného zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani a nevyděláte si více než 10 000 Kč za měsíc, bude se vám strhávat zálohová. Budete mít možnost uplatnit slevy na dani. Pokud prohlášení podepsané nemáte, odvádí se tzv. srážková daň a daňové slevy se neuplatní. Výhodou je, že můžete získat sraženou 15% daň zpět.
Dohoda o provedení práce nad 10 000 Kč: Pokud máte více než 10 000 Kč měsíčně, odvádí se zálohová daň. Pokud jste podepsali prohlášení k dani, máte nárok na uplatnění daňových slev, v opačném případě ne.
DPP a odvody
Částka 10 000 Kč je rovněž hranicí pro odvádění záloh na zdravotní a sociální pojištění. Pokud si měsíčně vyděláte méně, než je stanovený limit, a neplatí za vás pojištění stát ani zaměstnavatel, jste osobou bez zdanitelných příjmů. V tu chvíli platíte zálohy na zdravotní pojištění ze svého. Pokud hrubý výdělek za odvedenou práci přesáhne 10 000 Kč, odvádí povinné zálohy zaměstnavatel.
Příklad
Jako příklad si můžeme uvést 33letou Jarmilu. Ta pracuje na hlavní pracovní poměr jako švadlena. Protože si nevydělá dost, rozhodla se přivydělávat si v místní kavárně jako obsluha na DPP. Za měsíc si vydělá 8 093 Kč. To znamená, že nepřesáhne hranici 10 000 Kč. Protože podepsala prohlášení k dani, má možnost získat sražených 15 % na dani zpět.
Zdroj: prace.cz, idoklad.cz, finance.cz