Vybírat z jednotlivých modelů lze podobně jako při koupi auta. Ty největší, tedy limuzíny, se kvalitou zvuku blíží hi-fi reprosoustavám. Navíc může hudba do uší bouřit naplno, a přesto si toho nevšimne ani vedle sedící osoba.


Domácí pohoda

Sluchátka nepropouštějící zvuk do okolí se vyskytují ve dvou provedeních s odlišně vyhlížejícími schránkami pro zvukové měniče, tedy reproduktory. Uzavřená konstrukce s náhlavním mostem, lidově zvaná mušle, izoluje od všech ruchů z okolí. To ocení každý, kdo si chce vychutnat oblíbené album, zatímco hučí myčka a děti si hrají na indiány. Odvrácenou stranou je, že kromě zvukových vln se dovnitř nedostane ani vzduch. Po delší době se tak mohou uši zahřívat či potit.

Tyto problémy se zpravidla vyhýbají tzv. otevřené konstrukci sluchátek, která jsou přirozeně spojena s okolním prostředím, takže výběr skladeb i hudebního žánru nezůstane utajen. Nabízejí však jednodušší reprodukci hudby a hlavně levnější uzavřené modely často deformují basové frekvence.

Polootevřená sluchátka úspěšně spojují výhody a eliminují nevýhody obou koncepcí a nejlepší variantou je, když se dají připojit přes kabel, jelikož hrají také bezdrátově.


Pro běžné nošení

Nosit sluchadla jako Otík v komedii Vesničko má středisková je sice poměrně módní, ale světu poslední roky vládnou modely nazývané špunty. Do zvukové nirvány se s nimi sice nevstupuje, protože miniaturní elektronické součástky nemohou nahradit velké reproduktory, které u sluchátek na doma vytvářejí i jakousi ozvučnici. Navíc vždy hrozí ztráta kvality zvuku způsobená vzdušným přenosem bez kabelu.

Špunty drží v uších díky měkkým silikonovým koncovkám vytvářejícím akustické těsnění (v balení bývá hned několik velikostí) a třeba značka Bose používá i speciální zobáček, díky němuž se dají do ucha doslova zašroubovat. Ještě menší sluchátkové dvojice pro změnu z tvrdého plastu připomínají manžetové knoflíčky či náhrdelníky: a občas se pohybují v podobných cenových relacích. Zatímco výrobek Xelento Remote značky Beyerdynamic s měniči Tesla vychází na 20 000 Kč a výše, denní potřebu dobře naplní i oblíbené AirPods za zhruba 4 300 Kč. U sluchátek na denní nošení probíhá většina poslechu přes Bluetooth rovněž proto, že řada mobilů prostě přestala nabízet sluchátkový výstup (jack konektor). Špunty jsou sice pohodlné, ale musí se stále myslet na dobíjení, stačí jednou zapomenout a je po poslechu. Byť nabíječky v malých pouzdrech dokážou sluchátka nasytit energií až na desítky hodin.

V rytmu sportu

Také sluchátka pro sport využívají hlavně bezdrátový přenos, a navíc bývají odlehčená tak, aby při dané aktivitě nevadila a nespadla. To řada z nich jistí rámečkem kolem uší. Bonusem navíc je standard vodotěsnosti IPX5 i odolnost proti prachu a potu. Poslední dobou se objevují též modely s vedením zvuku přes lícní kosti, z nichž putují vibrace zvukových vln přes lebku do vnitřního ucha. Sluchátka přiléhají k hlavě lehce nad ušima, které tak nic neblokuje a mohou vnímat dění okolo, což je užitečné hlavně při venkovních aktivitách.

Při pohybu jde víc o zvukovou linku a chytlavý rytmus než o co nejširší pásmo přesných tónů. Kvalita výstupu malých sluchátek je často vynikající, ale problém mohou činit kodeky na přenos signálu prostřednictvím Bluetooth technologie. Ten základní se označuje SBC. Kvůli komprimaci a záměrnému ořezání nejvyšších a nejnižších tónových amplitud pro zmenšení velikosti souboru má však značné ztráty. Kvalitní je kodek od Sony zvaný LDAC a jeho příbuzný AAC spjatý od počátku se značkou Apple. Skladby v MP3 jsou zvukově ořezané téměř vždy a ani při streamování hudby z databáze Spotify není výsledek o moc lepší. Spotify totiž používá formát Ogg Vorbis, který mají mobily jen výjimečně. Tím se automaticky snižuje kvalita skladeb.

Zajímají

Zajímají vás herní sluchátka? Nebo se chcete více dozvědět o sluchátkách spojených s čističkou vzduchu? Přečtete si celý článek v dubnovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 16. března.