Při míchání domácího betonu vycházejte z toho, jaké pevnostní třídy betonu chcete dosáhnout. Čím nižší bude poměr vody a cementu, tím vyšší získáte pevnost. Tento poměr můžete snížit, aniž byste zhoršili zpracovatelnost, a to použitím správné dávky plastifikační příměsi snižující obsah vody. Na druhé straně příliš mnoho plastifikační příměsi může způsobit škodlivé a nevratné oddělení složek - beton se bude drolit.

Jak míchat?

Záleží na tom, kolik betonové směsi chcete připravit. Pokud chcete vyrobit 50-100 litrů, můžete použít pomalou míchačku. Pro menší objemy (10-25 l) postačí míchadlo na vrtačce nebo elektrické míchadlo z půjčovny nářadí.

Jak míchat beton pro základy zahradních zdí:

Zdroj: Youtube

Horší, ale dostačující kvalita

Domácí podmínky míchání jsou horší než v průmyslové výrobě. Z tohoto důvodu nebude doma vyrobený beton nikdy tak dobrý jako hotový beton. V domácích podmínkách můžeme získat beton o pevnosti 20-25 MPa, který by vám však měl stačit na většinu betonářských prací.

Příprava bednění

Začneme přípravou bednění. Tradičně se bednění umožňující tvarovat betonovaný prvek vyrábí z prken. Při zhotovování bednění je důležité mít na paměti, že směs tlačí na bednění (boční tlak), a zajistit konstrukci pomocí vazeb, svorek nebo vnějších vzpěr.

Stěny a sloupy

Pokud zhotovujete velké prvky, například stěny, můžete si pronajmout systémové bednění, zatímco při betonáži sloupů můžete použít „jednorázové bednění“ - kartonovou formu. Před uložením betonové směsi je nezbytné bednění namazat separačním prostředkem, aby se beton nelepil na jeho okraje a aby bylo možné prvek později odformovat.

Zhutňování a pěchování

Betonová směs by měla být přesunuta ihned po smíchání přísad do zhutnitelné vrstvy o tloušťce 10-15 cm. Způsob hutnění závisí na konzistenci směsi. Pokud je suchá, použijeme pěchování. Jedná se o náročný proces, zejména pro amatéry. Pokud je směs řidší, používá se tyčové hutnění nebo ponorné hutnění.

Pozor na povlak

Posledním krokem při formování díla je stěrkování povrchu. Je třeba se vyvarovat přílišného hutnění a stěrkování, protože na povrchu betonu se může objevit velké množství cementového lazurního povlaku. To má za následek zhoršení odolnosti betonu proti oděru a zvýšení jeho náchylnosti k odlupování povrchu.

Betonáž podlahy

Při přípravě směsi je dobré použít příměs a omezit obsah vody. Betonový podklad podlahy se připravuje jako směs řídké konzistence s kamenivem o zrnitosti nejvýše 8 mm.

Terasy na hlíně

Vyžaduje se použití drceného kameniva, aby byl beton mrazuvzdorný.

Ploty a sloupky

Pro základy plotů a výplně zděných sloupků lze kamenivo ve směsi nahradit betonovou drtí. Kompaktní konzistence umožní zhutnění směsi pěchováním.

Venkovní schody

Směs by měla mít hutnou konzistenci. Je lepší použít cement CEM I, protože rychle tuhne a má jednotnou barvu. Musí se vibrovat.

Sloupy v lepence

Sloupy v prefabrikovaných lepenkových formách by měly mít hladký povrch. To zajistí směs s plastickou nebo polotekutou konzistencí.

Kolik betonové směsi je potřeba?

  • Základ plotu široký 25 cm, vysoký 25 cm + dalších 80 cm v zemi = 2,6 m³ na 10 m délky plotu
  • Výplň klinkerového sloupku o rozměrech 38 x 38 cm a výšce 150 cm = 0,03 m³ (30 l)
  • Podlaha na zemi o tloušťce 10 cm = 1 m³ na 10 m²
  • Sloupek o průměru 25 cm a výšce 3 m = 0,14 m³ (140 l)

Zdroj: mct.cz, civilengineeringweb.com