Automat je bezvadný v tom, že pracuje za vás a jde to rychle. Pákový přístroj je spojený s rituálem, příprava kávy chvíli trvá, zato její chuť a intenzitu více ovlivňujete. A překapávaná káva představuje osvědčenou klasiku pro ty, kteří neradi mění svoje zvyky.

Zaměřeno na automat

Moderní elektrospotřebič připraví kávu z čerstvě namletých kávových zrn stisknutím jediného tlačítka. O vše se postará za vás včetně údržby a proplachování, navíc má jednoduché ovládání. Současné typy kávovarů nabízejí výběr několika druhů kávových nápojů – espresso, caffè crema, americano. A jsou-li vybaveny mléčnou tryskou nebo odnímatelnou nádobkou na mléko, zvládnou i cappuccino či latte.

Na úvodní fotografii vidíte automatický kávovar Philips s LatteGo 5400 Series, nabízí 12 kávových nápojů z čerstvě namletých zrn, disponuje i napěňovačem mléka, cena 19 999 Kč.

Běžné a nadstandardní funkce

Kávovary mívají několik automatizovaných programů, lze u nich nastavit velikost i intenzitu nápoje, a pokud je v nich integrovaný mlýnek (s nerezovými či keramickými kameny), mívají nastavitelný i stupeň mletí. Během extrakce kávy pracují zpravidla s tlakem kolem 19 barů a u většiny najdete i výškově nastavitelnou výpusť, která se přizpůsobí velikosti šálku.

Kvalitnější kávovary mají ale i další funkce, například osvětlení přípravné plochy a šálku, nahřívání šálků, nachystají horkou vodu pro čaje. Potěší také programy umožňující uložení vlastního nastavení nápoje včetně inteligentního dávkování množství umleté kávy pro každého člena rodiny a další vymoženosti.

Na kapsle

Samostatnou kategorii automatických kávovarů tvoří kompaktní přístroje na kapsle, v nichž je dávka kávy připravená pro jeden šálek, hermeticky uzavřená v hliníkové kapsli. Ani s těmito přístroji se téměř o nic nestaráte. Stačí doplnit vodu do zásobníku, vložit kapsli a stisknout tlačítko pro požadovaný nápoj.

Páka jako alchymie

Pákové kávovary vyžadují spolupráci. Předem umletou kávu dávkujete a pěchujete do filtru přístroje sami. Některé spotřebiče bývají vybaveny parní tryskou, proto si i zde můžete kromě espressa a ristretta připravit i cappuccino a latte. Na horní desce moderních přístrojů se hrnky na kávu dají předehřát. Do výbavy však zpravidla nepatří integrovaný mlýnek, proto si jej budete muset pořídit extra.

I pákové můžou mít něco navíc

Kvalitnější pákové přístroje mívají také přetlakový ventil, jenž zabraňuje zhořknutí kávy, nízkotlaké předspaření se zase stará o rovnoměrnou extrakci. K dispozici je též individuální nastavení řady parametrů podle chuťových preferencí – naprogramování teploty páry, teploty při extrakci kávy, doby a objemu extrakce pro 1 nebo 2 šálky či doby i výkonu předspaření.

Je libo filtrovanou?

Přístroje, které dokážou připravit filtrovanou neboli překapávanou kávu, prošly v posledních letech velkými změnami. Nově byly do výbavy zahrnuty například mlýnky. Klasická tlačítka vystřídalo dotykové ovládání a přehledný LCD displej, některé modely mají dokonce zabudovanou váhu pro přesné dávkování kávových porcí. Nebo u nich lze volit například i teplotu vody pro filtraci či intenzitu kávového nápoje.

Uživatelsky příjemná je také funkce anti-drip (pokud se nádoba s již hotovou kávou vyjme, přístroj automaticky pozastaví tok kávy a obnoví jej až po opětovném vložení konvice). Ke standardním funkcím patří udržování horké kávy po určitou dobu, odložený start, odvápnění či automatické přepnutí do úsporného režimu.

Co platí pro všechny

Nezbytnou součástí celého procesu je příprava správného množství kvalitní a čerstvě namleté kávy. O to se postarají buď mlýnky zabudované přímo do kávovarů, nebo samostatně stojící. Abyste si mohli vybrat podle druhu kávy správně, disponují zpravidla několika desítkami typů nastavení hrubosti mletí. Pomalejší otáčení mlecích kamenů zase zajistí snížení tepelného přenosu mezi zrnky, což je důležité pro zachování aroma.

Při výběru hraje roli jak velikost zásobníku na zrnka, tak i na kávu již umletou. Kvalitnější přístroje disponují vzduchotěsným víčkem, díky němuž si káva déle uchová čerstvost a vůni. Samozřejmostí už bývá tepelná pojistka proti přehřátí motoru i ochranný systém proti spouštění mlýnku naprázdno.

Tento

Tento článek jste mohli nalézt v časopisu Dům&Zahrada 10/2022.