Domácí knihovnu nevybírejte jen podle jejího designu, ale také podle množství knih, které bude muset pojmout. I proto si dejte pozor zejména na kvalitu daného nábytku. Pokud budou desky příliš dlouhé, tíha knih může police prohnout.

Domácí knihovnu si můžete vybírat z různých materiálů – od masivu přes sklo, plast až po lamino. Knihovna by měla dobře vypadat a mít dostatek úložného prostoru.

Tato inspirace na domácí knihovnu by vám neměla uniknout:

Zdroj: Youtube

Vhodné místo pro domácí knihovnu

Základem úspěchu je vybrat vhodné místo, kam domácí knihovnu postavíte. Nemusí být součástí obývacího pokoje, ale klidně i ložnice nebo pracovny. Záleží, kde na vás bude působit nejpříjemněji. V potaz berte také velikost a dispozici prostoru. Jinak by pokoj mohl působit stísněně.

Knihovnu se snažte umístit do stínu, aby na ni nedopadaly přímé sluneční paprsky v průběhu celého dne. Knihy by mohly vyblednout. Čím níže k podlaze knihy budou, tím víc na ně bude dopadat prach.

Vyberte vhodný nábytek

Podle množství knih se rozhodněte, zda si vyberete hlubší police, nebo knihovnu se skleněnými dvířky. Díky nim se na vaše knihy nebude tolik prášit. V případě, že vlastníte hodně knih, můžete pořídit velký regál. Ten můžete postavit doprostřed místnosti a použít jako příčku, která pokoj rozdělí. Možností jsou také police umístěné po celé stěně – od podlahy ke stropu.

Pokud se nechcete omezovat na jednu knihovničku, můžete knihy rozmístit po celém bytu. V obývacím pokoji můžete mít polici se svými oblíbenci, na polici v ložnici další kousky. Police nemusí být obyčejné a rovné, můžete si vybírat i z designových kousků různých tvarů.

Koutek, který bude jen pro vás

Pokud chcete, aby knihovna nebyla jen dalším kusem nábytku, kde budete něco skladovat, můžete si z ní udělat příjemný koutek, kde budete trávit svůj volný čas. Podívejte se po nějakém pohodlném křesle, o dostatek světla by se měla postarat stojací lampa. V neposlední řadě pak nesmí chybět stoleček na odkládání kávy nebo čaje.

Zdroj: medium.com, homesandgardens.com, fanzine.cz