Stručný souhrn z článku:

 • Pro uchování kvality vína je klíčová stálá teplota, vlhkost, minimální světlo a eliminace otřesů, ideálně ve vinotéce.
 • Vinotéky se liší kapacitou, počtem chladicích zón a umístěním; energetická účinnost je důležitým faktorem při výběru.
 • Vybírat lze z široké nabídky modelů, přičemž důležitá jsou kritéria jako počet láhví, teplotní zóny, energetická třída a design.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Příznivcům dobrých vín záleží na tom, aby kvalita jejich oblíbeného nápoje zůstala na nejvyšší úrovni. K tomu je potřeba vytvořit optimální podmínky, v nichž se vínu bude dobře dařit bez rizika znehodnocení. Hlavním kritériem je stálá teplota vhodná pro konkrétní druh vína.

Zdroj: VLM

Důležitou roli hraje také stabilní vlhkost, minimální přístup světla, eliminace otřesů a v případě láhví s korkem také skladování vleže. Pokud nevlastníte vinný sklep, který tyto nároky splňuje, svěřte svá vína domácí vinotéce. Na trhu je dostupná nepřeberná škála modelů, z nichž si můžete vybrat přesně podle svých potřeb, představ a možností.

Kde začít?

Prvním bodem, který potřebujete před nákupem domácí vinotéky zvážit, je počet láhví, které chcete skladovat. Jestliže si dopřejete sklenku vína jen občas, postačí vám menší varianta na 8-18 láhví. Patříte-li mezi velké nadšence, bude se vám hodit model, který jich pojme i několik desítek. V nabídce naleznete také vinotéky s kapacitou nad 100 láhví, které se uplatňují především v profesionálních provozech, uspokojí ale i nároky vášnivých sběratelů.

S počtem uložených vín souvisí také druh. Bílá, červená a šumivá vína mají jiné nároky na teplotu skladování. Preferujete-li pouze jeden typ, postačí vám jednozónová vinotéka. Pro více druhů vín je vhodným řešením dvou či vícezónová vinotéka, která zvládne vychladit jednotlivé vnitřní části na odlišnou teplotu.

Pozor na slunce

Důležitou roli při výběru hraje také umístění v interiéru. V nabídce výrobců najdete volně stojící vinotéky, které můžete postavit do kuchyně, obývacího pokoje či spíže – zkrátka kamkoliv, kde máte volný prostor. Druhou variantou jsou vestavné vinotéky, které zabudujete přímo do kuchyňské linky stejně jako troubu nebo mikrovlnku. V obou případech je ale potřeba vybrat místo, kam nedopadá přímé sluneční záření – jeho působením totiž ve vínu vznikají nežádoucí chemické reakce.

Moderní vinotéky jsou už běžně vybaveny kvalitním sklem s ochranou proti UV záření, i přesto se doporučuje neinstalovat je naproti oknům či balkonovým dveřím. Stejně tak není vhodné umístit vestavnou vinotéku vedle varné desky a trouby, v případě volně stojících pak u krbu nebo radiátoru.

Myslete na spotřebu energie

Vzhledem k tomu, že domácí vinotéka je spotřebič s celodenním provozem, vyplatí se věnovat pozornost spotřebě energie. Při výběru proto sledujte označení energetické třídy, do níž daný model spadá. Nejúspornější jsou spotřebiče označené písmenem A, na opačném konci se pak nachází varianty třídy G.

Za konkrétní spotřebou stojí způsob chlazení, který daná vinotéka využívá. Může jít o chlazení termočlánkem, jehož předností je tichý chod a nulové vibrace. Nevýhodou je však nižší výkon, delší doba chlazení (až 24 hodin) a také vyšší spotřeba elektrické energie.

Druhou možností jsou vinotéky chlazené kompresorem. Ty mají vyšší pořizovací cenu, ale následná spotřeba energie může být ve srovnání s termočlánkem až o polovinu nižší. Možnou nevýhodou je větší hlučnost, modely vyšší třídy jsou ale vybaveny antivibračním systémem, aby vás vinotéka během provozu nerušila.

Při výběru vinotéky by vás mělo zajímat:

 • počet uložených láhví
 • počet chladicích zón
 • energetická spotřeba
 • umístění v interiéru
 • materiál a design
 • doplňkové funkce

Kvalitní konstrukce

Při výběru se zaměřte i na konstrukci a celkové provedení. Prostudujte si recenze, nechte si poradit od odborníků a před nákupem si vinotéku osobně prohlédněte a vyzkoušejte. Spotřebič by měl být dostatečně stabilní a pevný, vyrobený z kvalitních materiálů – nejvíce se používá nerezová ocel, sklo a dřevo. Pozornost věnujte i snadnému otevírání dveří a kvalitě polic.

Vína se do vinotéky ukládají ve vodorovné poloze, aby nedošlo k vysychání korkové zátky a zamezilo se přístupu vzduchu. U levnějších modelů se nejčastěji setkáte s drátěnými chromovanými rošty, dražší modely jsou vybaveny policemi ze dřeva, například z teaku, dubu, buku nebo břízy.

Nejde jen o estetiku – dřevěné police napomáhají udržování optimální vlhkosti. Standardně jsou instalované napevno, vybrat si ale můžete i výsuvné varianty, díky nimž budete mít při výběru vína lepší přehled. Chcete-li ve vinotéce skladovat i nedopité víno, hledejte model s možností umístit láhev ve vertikální poloze.

Designový kousek

Obecně se doporučuje, aby vinotéka stála v prostoru, jehož teplota nepřesahuje 22 ºC a neklesá pod 10 ºC. Existují ale i speciální modely konstruované pro nižší teploty, takže je lze postavit například do nevytápěné technické místnosti nebo garáže. V případě, že plánujete vinotéku schovat mimo obytnou část domu, nemusíte si dělat příliš starostí s estetickým provedením.

Bude-li součástí kuchyně či obývacího pokoje, soustřeďte se i na design. Vzhledem k tomu, že se na ni budete dívat každý den, měla by se vám opravdu líbit a současně zapadnout do celkového ladění interiéru. U vestavných modelů rozhoduje jen přední část, u volně stojících se zaměřte i na boční stěny a celkový dojem spotřebiče v prostoru.

Užitečné funkce navíc

Moderní vinotéky nabízejí celou řadu doplňkových funkcí usnadňujících používání. Mezi ně patří například kvalitní osvětlení, které nesálá teplo, praktický je také LED displej s dotykovým ovládáním. Některé produkty disponují funkcí neutralizace pachů a antibakteriální ochrany pro udržení hygienického prostředí. Příznivci moderních technologií se jistě zaměří na modely s funkcí wifi.

Díky propojení s chytrou aplikací budete mít přehled o provozu vinotéky a můžete si v ní vytvořit databázi uložených vín. V domácnostech s všetečnými dětmi a zvídavými teenagery se bude hodit zámek dveří, který zabrání vniknutí nepovolaných osob do vaší sbírky.

Dokonalé podmínky

Pro skladování vína se jako optimální doporučuje vlhkost 65 %, může se však pohybovat v rozmezí 50-80 %. Při nižších hodnotách vysychá korková zátka, při vyšších zase hrozí vznik plísní. Obecně platí, že bílým vínům vyhovuje teplota 7-12 ºC, červeným 15-18 ºC a pro šumivá je optimální rozmezí 5-7 ºC. U jednotlivých druhů vína se však mohou hodnoty lišit a je dobré řídit se doporučením na etiketě nebo od vinaře.

Co je právě na trhu (snímky vinoték v galerii)

 • Jednozónová vinotéka WKb 1802 od značky Liebherr pojme 66 láhví. Je vybavena tónovaným izolačním sklem, filtrem s aktivním uhlím a antivibračním kompresorem. Cena 23 990 Kč zahrnuje prodlouženou záruku +3 roky na spotřebič a +10 let na kompresor. www.liebherr.cz
 • Kompresorová vinotéka ETA 953490010G s duální zónou chlazení nabízí kapacitu 33 láhví. Díky dotykovému ovládání bude obsluha příjemná a LED osvětlení vám posvítí na celý obsah. Cena 10 990 Kč. www.eta.cz
 • Vestavná vinotéka Miele KWT 6422 iG nabízí tři chladicí zóny, antipachový a UV filtr a je vybavena výsuvnými rošty z bukového dřeva. V kuchyni oceníte elegantní design bez madel – dvířka se otevírají pouhým zatlačením. Cena 91 900 Kč. www.miele.cz
 • Pokud vám postačí kapacita 12 láhví, mohla by vás zaujmout vinotéka 9783 90010F od značky ETA. Je tichá, výkonná a díky své praktické výšce 35,9 cm si najde místo i v menších prostorech. Cena 3 990 Kč. www.eta.cz
 • Vinotéka mQuvée Wine Store 1200 je modelem vhodným pro vášnivé sběratele. Pojme 474 láhví a je vybavena všemi důležitými funkcemi pro zachování vína v té nejlepší kvalitě. Cena 119 900 Kč. www.mquvee.cz
 • Dvouzónová vinotéka Philco PW 32 GD na 32 láhví zaujme elegantním designem s výsuvnými dřevěnými policemi. Je opatřena displejem, trojitým sklem s UV ochranou a kompresorem pro snížení vibrací. Cena 18 990 Kč. www.philco.cz
 • Stylová dvouzónová vinotéka Dunavox DAUF-17.58DSS v nerezovém provedení je určena pro zabudování pod pult. Má kapacitu 17 láhví, které se ukládají na dřevěné police. Cena 26 999 Kč. www.vinoteky-dunavox.cz
 • Kompresorová vinotéka Guzzanti GZ 20 vychladí 20 láhví vína. Je vybavena elektronickým ovládáním a digitálním termostatem, na němž lze nastavit teplotu 5-18 ºC. Cena 6 499 Kč. www.guzzanti.cz

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům & Zahrada č. 10/2023.

Zdroj: Dům & Zahrada