Shrnutí, co najdete v článku:

  • Článek se zabývá výběrem vodovodních baterií s ohledem na úsporu vody.
  • Pákové baterie s omezovačem průtoku jsou doporučeny pro úsporné použití.
  • Perlátor na bateriích šetří vodu a upravuje směr proudu.
  • Různé typy baterií, včetně bezdotykových a termostatických, nabízejí různé výhody.
  • Materiál a kvalita baterie mohou ovlivnit její trvanlivost a záruku.

Chcete-li v koupelně nejen komfort, ale také něco ušetřit, nepořizujte si vodovodní baterie za hubičku. Co byste měli vědět, než kvůli nové koupelnové baterii sáhnete do peněženky?

Víte, kolik doma spotřebujete vody? Science centrum to zjistilo:

Zdroj: Youtube

Proč jsou lepší pákové baterie

Nejčastěji se setkáte s pákovými bateriemi (stojánkové, nástěnné či podomítkové). Pro spuštění vody a nastavení její teploty stačí jedna ruka. Vaše. Právě ona upravuje množství i teplotu vody. Více ušetříte ještě díky omezovači průtoku vody, třeba i na 5 litrů za minutu.

Z pohledu úspor mají mít baterie takový tvar, aby voda z nich tekla do středu umyvadla, ideálně mířila do odpadního otvoru. Když bude dopadat na vnitřní stěny umyvadla, více se rozstřikuje, tudíž ji spotřebujete více. Ale tady pomůže naklápěcí perlátor umožňující nastavit proud vody směrem k odtoku.

K čemu je perlátor

Pomáhá šetřit s vodou, provzdušňuje ji a vám pak stačí menší množství. Druhá výhoda? Upravuje směr proudu vodu, ta pak zbytečně necáká. V průměru se s perlátorem ušetří zhruba poloviční množství vody než v případě baterií bez této maličkosti.

Líbí se vám podomítkové řešení?
U podomítkových baterií si mimo jiné dávejte pozor na rozteč. Jde o vzdálenost od středu trubky na studenou vodu ke středu trubky, z níž teče teplá. Běžná rozteč je 15 cm, ve staré zástavbě může být ještě 10 cm. Baterie se dnes vyrábí na rozteč 15 cm. Máte-li doma menší rozteč, pomůže takzvaná redukce baterie.

Baterie se senzorem

Z veřejných zařízení se častěji stěhují do interiérů bezdotykové baterie. Jejich větší oblibě nahrál covid. A k umyvadlu se dobře hodí. Snížíte přenos infekčních chorob v rámci uživatelů koupelny, navíc bezdotykovou baterii nemusíte tak často čistit (když se jí nedotýkáte, ušpiníte ji méně).

Do sprchy i k vaně

Do sprchových koutů a u van, které někteří z nás využíváme i jako místo pro sprchování, jsou jako stvořené termostatické baterie. Nastavíte si komfortní teplotu vody, tu zafixujete. Po spuštění baterie žádná voda zbytečně neprotéká, hned ji máte tak teplou, jak jste si nastavili. U pákových baterií bez termostatu je třeba vyčkat, než se studená smísí s teplou, a mezitím mizí voda bez užitku.

Ovšem termostatické baterie rovněž zvládnou vyladit výkyvy tlaku vody v potrubí, s nimi se už neopaříte. Ani nechtěným dotykem páky nezměníte tepotu vody. Což se hodí všem, nejen dětem a seniorům.

Co je dobré vědět, i když to není vidět

Na cenu koupelnových baterií má vliv design a jméno výrobce, ale nejde o jediný parametr. Zásadní je použitý materiál. Těžko si ovšem zvážíte, kolik se použilo mosazi na tělo baterie a v jaké kvalitě. Laicky si lze dvě vizuálně podobné baterie potěžkat a takto je porovnat (těžší baterie rovná se více mosazi, z toho lze odvodit delší životnost).

Nezměříte si ani povrchovou vrstvu chromu. Až čas ukáže, jak je kvalitní. Pro baterii je veledůležitá rovněž kartuš (kartuše), opět se bavíme o použitém materiálu (ideálně keramickém), jeho kvalitě i tloušťce.

Co vám tedy napoví, že kupujete kvalitní vodovodní baterii? Významně prodloužená doba záruky.

Zdroj: housebeautiful.com