Sešlapané koberce kryjí často velmi kvalitní podlahoviny, které se po renovaci mohou stát vpravdě uměleckým dílem s patinou starých časů. V první řadě bude nutné zbroušení podlahy.

Bruska do ruky

Broušení podlahy Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Broušení sestává z několika kroků -- od nejhrubšího po nejjemnější, pokud to povrch vyžaduje, podlaha se po jemném broušení navíc leští. Některé těžké brusné stroje totiž zatlačují dřevěná vlákna do povrchu podlahy a v takovém případě je optimální ho ještě vyleštit, aby se taková vlákna odstranila. Brousit začínáme hrubým brousicím materiálem o zrnitosti P36 nebo P40, při velkých nerovnostech volíme zrnitost až 24. Následuje střední broušení pro odstranění větších rýh od hrubého broušení a stop po spuštění brusky.

K broušení podlah potřebujete hned několik strojů. Velkou rotační nebo pásovou brusku s hrubým úběrem. Menší brusku s jemným zrnem a malou brusku vhodnou do rohů. K tomu potřebujete také brusné papíry hned v několika velikostech a zrnech.

Skoro v cíli

Broušení podlahy Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Před posledním broušením podlahu důkladně zkontrolujeme a speciálním spárovacím tmelem opravíme všechny vady. Aby měl tmel stejnou barvu jako podlaha, smícháme ho s prachem z broušeného povrchu. Poslední jemné broušení se provádí až po dokonalém zaschnutí tmelící hmoty zpravidla brousicím materiálem o zrnitosti P100, ovšem pokud chceme podlahu lakovat některým z laků ředitelných vodou, hodí se více zrnitost P120. Aby na podlaze nezůstávaly rýhy a jiné stopy, měly by být provedeny všechny fáze broušení. Na plošné broušení se používají velké kotoučové podlahové brusky, pro broušení u okrajů nebo v rozích jsou určeny excentrické, vibrační nebo pásové brusky. Po dokonalém vybroušení můžeme podlahu natřít.

Prach nepřítelem číslo jedna

Při broušení podlahy musíme dbát nejen na perfektní provedení, ale také na dokonalé odstranění prachu. Ten totiž znepříjemňuje nejen práci samotnou, ale může negativně ovlivnit i výsledný povrch. Jemný brusný prach se navíc ve velmi tenké vrstvě usazuje i na stěnách místnosti a jeho vysávání je velmi pracné a zdlouhavé. Mnohé brusné stroje mají proto ve svém vybavení i odsavač, a prach je tak při broušení jímán do speciálního vaku s filtrem. Sací zařízení je výkonnější než klasické vysavače, šetří čas, vak lze snadno vyprázdnit bez toho, aby se prach dostal zpět do místnosti. Mezi všemi fázemi je nutné pečlivě vysát celý prostor. Například zrnka kovového prachu, pokud je necháte na zemi, zreagují s nátěrem a na podlaze se vám nakonec objeví černé tečky.


CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 2/17. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne-casopisu@vlmedia.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 272 015 015. Je tu možnost i elektronického předplatného pro vaše mobilní telefony, počítače či tablety.