Byla to právě dracéna, kterou měl zrovna po ruce americký vědec Cleve Backster, když zkoumal reakci rostlin na emocionální podněty. K pokusu využil detektoru lži, který napojil na její listy. Automatický zapisovač se k jeho překvapení pohnul pokaždé, když se dracéna cítila ohrožena. Namočení listu do horké kávy ji nechalo chladnou. Avšak v momentě, kdy si pohrával s myšlenkou vzít do ruky sirky a jeden z listů spálit, detektor lži nečekaně vyskočil. Jakmile Backster sirky uklidil zpět do zásuvky, rostlina se zase uklidnila.

Dracaena marginata Autor: Shutterstock.com Dracaena marginataAutor: Shutterstock.com

Věříte této historce? Vědecký svět odmítl spekulace, že by rostliny mohly vnímat lidské pocity. Přesto se Backster svými experimenty proslavil a s ním i dracéna. Na čem už se ale vědci shodují spíše, je schopnost dračinců vázat na sebe škodlivé látky z okolí, a tím vytvářet v interiéru zdravější ovzduší. Pokud tedy v dracéně nenajdete citlivou společnici, objevíte v ní aspoň výkonnou čističku vzduchu.

Z druhů se u nás nejčastěji pěstuje Dracaena marginata a Dracaena fragrans, které jsou k dostání v různých kultivarech, přičemž ty pestrolisté bývají na pěstování náročnější. Dracény obecně prospívají v pokojových teplotách mezi 15 a 25 °C. Potřebují světlo, ale nesvědčí jim přímé slunce, nikdy je nestavíme do průvanu.

Dracaena Lemon Lime Autor: Shutterstock.com Dracaena Lemon LimeAutor: Shutterstock.com

Se zálivkou bychom měli být opatrní, substrát by měl být sice stále vlhký, ale v misce pod květináčem by se neměla držet voda, jinak rostlině začnou uhnívat kořeny. V zimním období, kdy je méně světla, dracénu zaléváme méně a učiníme přestávku v hnojení. Suchý vzduch v okolí rostliny zvlhčíme miskami s vodou; dracény také milují rosení, které je navíc chrání před sviluškami.