Stručný souhrn z článku:

  • Odstranění chloru z vodovodního systému umožnilo nástup dravých bakterií, jako je Bdellovibrio, které efektivně čistí pitnou vodu a mohou pozitivně ovlivnit lidské zdraví.
  • Eliminace chloru v městě Varberg vedla k nárůstu dravých bakterií, které zajišťují bezpečnost pitné vody.
  • Mikrobiální ekosystém vodovodního systému je podobný lidskému střevnímu mikrobiomu, což může přinést výhody pro bezpečnost vody.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pitná voda jako bojiště neviditelné války mezi bakteriemi? Vědci nalezli způsob, jak tento příběh obrátit ve prospěch zdraví a životního prostředí. Dlouholetý vládce procesu dezinfekce, chlor, má totiž nečekaného vyzývatele – dravé bakterie, které mohou zásadně změnit naše pojetí čisté vody.

Jak taková bakterie vypadá pod mikroskopem? A jak chlor?

Zdroj: Youtube

Zapomeňte na chlorovou pachuť ve vaší sklenici vody

Vědci z Lundské univerzity využili jedinečné příležitosti ve městě Varberg, kde byl díky instalaci ultrafiltračního systému chlor jako dezinfekční prostředek odstraněn, a pozorovali, jak se mikrobiální obyvatelé vodovodních systémů přizpůsobí novým podmínkám. Výsledky? Nástup nové bakteriální flóry, kde dravé bakterie jako Bdellovibrio hrají hlavní roli v udržování pitné vody bezpečné a čisté.

Při bližším pohledu do trubek odhalili vědci mikrobiální ekosystém

A ten je svou rozmanitostí srovnatelný s lidským střevním mikrobiomem. Jak se ukazuje, eliminace chloru vedla ke změnám v tomto mikroskopickém světě. Dravé bakterie se začaly množit a vytloukat patogeny, aniž by zanechaly rizikové vedlejší produkty. Tento objev naznačuje, že naše vodovody mohou být stejně živé jako přírodní vodstva a přitom naprosto bezpečné pro naše zdraví.

Jak to všechno ovlivní nás, tvory mnohem větších rozměrů?

Předběžné závěry jsou nadějné: nejenže pitná voda zůstává bezpečná, ale možná i prospěšná. Catherine Paul a její tým se domnívají, že přítomnost některých bakterií v pitné vodě by mohla mít pozitivní vliv na naše zdraví, což je perspektiva, která stojí za další výzkum.

Ještě předtím, než přejdeme k možné bakteriální renesanci našich kohoutků, je důležité si uvědomit, že každá metoda čištění vody má svá pro a proti. Výzkum ukazuje, že pokud máme správné strategie pro kontrolu a monitorování bakterií, nemusíme se spoléhat výhradně na chlor. Místo toho můžeme využít rafinovanější přístupy, které jsou méně energeticky náročné a mohou dokonce nabídnout přidanou hodnotu pro naše zdraví a životní prostředí.

Zdroje: newatlas.com, lunduniversity.lu.se