To, že se dřevo u nás používá již po staletí, bylo dáno snadností jeho získávání a zpracování a také jeho přirozenou ušlechtilostí, kterou přináší až čas, kdy dřevo získá patinu. Dnes se již dřevo v takové míře ve stavebnictví nepoužívá, ale na fasády našich domovů se vrací zvýšenou měrou. Proto stojí za to vědět, jaký druh dřeva na fasádu použít.

Dřevo na fasádě

I dnes je možné obdivovat příklady dřevěných venkovských staveb zachovaných v dobrém stavu. Způsoby konzervace se různí. V některých oblastech se dobrý stav fasády prodlužuje omýváním tradičními prostředky s obsahem louhu. Jinde se domy bílily vápnem, které chránilo dřevo a zároveň mu umožňovalo dýchat. Dnes se sice dřevo jako konstrukční prvek vnějších stěn budov používá méně (s výjimkou masivních srubů či roubených domů). Ale mnohem častěji se dřevo používá na fasádě, buď jako obklad celé budovy, nebo jen její části: štíty, nadpraží, verandy.

Dřevěné fasády: Praktické a estetické aspekty výběru materiálu:

Zdroj: Youtube

Ideální vlastnosti dřeva pro fasádu

Jako obklad by se mělo používat dobře vysušené dřevo s vlhkostí 15-18 %. Doporučuje se kupovat dřevo vyzrálé nebo sušené v sušárně. Z původních druhů jsou nejtrvanlivější dub a modřín, ale vzhledem k ceně a obtížnému získávání se dnes používají jen u nákladnějších projektů. Velmi oblíbená je teplá, zajímavě zbarvená olše. Díky snadné těžbě (velké lesní zdroje) a zpracování se na fasády nejčastěji používá smrk a borovice. Díky své pružnosti jsou nosné. Jejich trvanlivost a odolnost vůči vlhkosti zvyšuje vysoký obsah pryskyřice.

Fasády z exotického dřeva

Stále oblíbenější je dřevo dovážené ze zahraničí, například sibiřský modřín nebo skandinávská borovice, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Originální obklady mohou být vyrobeny z exotických dřevin, jako je okoume nebo bangkirai. Samostatnou skupinou fasádních materiálů je tepelně upravené dřevo. Obklady z takového dřeva jsou podstatně dražší, ale dřevěná fasáda z tepelně upraveného dřeva překvapí odolností.

Obklad fasády z jádrového dřeva

Fasádu, která je trvanlivá a odolná proti působení času, lze položit z jádrového dřeva. To je nejtvrdší, vnitřní tmavší část kmene. Je nasycena přírodními impregnačními látkami: barvivy, tříslovinami, gumami a pryskyřicemi. Vytváří horší podmínky pro růst hub. Jádrové dřevo se stářím stává drsným a šedošedým, protože se z jeho povrchu vyluhují látky rozpustné ve vodě.

Zdroj: archdaily.com, architizer.com