Nejdostupnější dřevitou třezalkou je třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum), která dorůstá výšky pouhých 15 cm, zato se však pyšní velkými květy o průměru až 5 cm. Této rostlině se daří v propustné, kypré zahradní zemině, kde si rychle vytvoří bohatě rozvětvený kořenový systém a rozroste se do půdopokryvných koberců. Lze ji vysadit i do svahu, protože ho svými kořeny dokáže zpevnit. Třezalka poroste jak na slunci, tak v polostínu, ovšem čím stinnější místo jí určíte, tím méně pokvete.

Třezalka kalíškatá Autor: Shutterstock.com Třezalka kalíškatáAutor: Shutterstock.com

Třezalka kalíškatá Autor: Pixabay Třezalka kalíškatáAutor: Pixabay

Dalším oblíbeným druhem je třezalka rozkladitá (Hypericum patulum), kterou v zahradnictvích často najdete pod názvem kultivaru Hidcote. Jde o vyšší keř, jenž může dorůst výšky až 1 m a v létě se chlubí výraznými, zářivě žlutými květy. Třezalku rozkladitou se doporučuje zjara zkrátit na výšku 10-15 cm; nové výhony do léta bohatě narostou a rozkvetou.

Třezalky zůstávají dlouho dekorativní i po odkvětu, a to díky svým drobným, různě barevným plodům. Větvičky se na podzim uplatní v květinových vazbách, věncích a jiných dekoracích. Některé odrůdy během dozrávání plodů opakovaně rozkvétají, čímž je efekt ještě zajímavější.

Třezalka Hidcote Autor: Shutterstock.com Třezalka HidcoteAutor: Shutterstock.com

Dřevité třezalky je dobré shánět ve specializovaných zahradnictvích, kde je šance na pestřejší nabídku kultivarů. Ačkoli jsou tyto rostlinky zajímavé vzhledem i nenáročné na péči, netěší se u nás zatím nijak valné pozornosti, a tak není vždycky jednoduché je sehnat.