Přízemní stavbu volí lidé, kteří chtějí snazší a jednodušší přístup ke všem částem domu. Počítají třeba s tím, že s přibývajícím věkem nebudou chtít každodenně několikrát chodit po schodech nahoru a dolů, a přízemí pro ně bude tedy naprosto dostačující.

Zdroj: VLM

Výhodou patrové budovy je to, že nabízí více soukromí jednotlivým rodinným příslušníkům. Je vhodnější pro rodiny, které plánují další přírůstky, stejně jako pro vícegenerační rodiny, v nichž prarodiče, děti i vnoučata mají prostor pro společné setkání i dostatek soukromí.

Volba je samozřejmě na vás. Záleží na vašich potřebách, preferencích a finančním rozpočtu. Vaše rozhodnutí ovlivní i tvar a velikost pozemku, kde bude nová budova stát. Nic nemusíte uspěchat, vše můžete konzultovat s řadou odborníků. Architekti a stavební inženýři vám pomohou navrhnout projekt přizpůsobený vašim snům a požadované lokalitě.

Přízemní dřevostavba v Písku

Pětičlenná rodina z Prahy, ke které se pravidelně přidávají ještě dvě další děti, bydlela již v několika domech a bytech v Praze i jejím okolí, nikde ale nebyli zcela spokojení. Nakonec se rozhodli přestěhovat do Písku, kde bydlí v rodinném domě na okraji města, a přesto mají veškerou občanskou vybavenost i školu pro děti v docházkové vzdálenosti.

Rodina Čisteckých našla své vysněné bydlení v moderní přízemní dřevostavbě, která byla navržena s cílem poskytnout jim maximální komfort a užitek. Při stavbě byly použity pečlivě zvolené materiály, takže nabízí zdravé ovzduší a příjemné klima v zimě i v létě. Využívá hned několik technologických vychytávek, jako jsou fotovoltaické panely či rekuperační systém, který upravuje vnitřní teplotu bez využití externí energie.

V minulosti žila rodina i v klasických zděných či cihlových domech, ke každému z nich však měli své výhrady. Někdy je omezoval hluk z ulice, jinde se setkávali s vysokými cenami za nájem a energie. Dřevostavbu zvolili i kvůli zdravotním problémům nejstaršího syna, trpícího alergiemi. Stavbu realizovala společnost Goopan, která se zaměřuje na moderní dřevostavby vyhlášené zdravým vnitřním prostředím, energetickou úsporností a maximálním komfortem.

Výstavba celého domu trvala pouhý rok. Menší problém byl s betonem, který na podzim schnul pomaleji, a zdržel tedy následnou pokládku dřevěných podlah, vysvětlila majitelka domu Leona Čistecká. Velkou část dřevostavby dají dohromady profesionálové v tovární hale, ale některé části stavby se nedají uspěchat, doplnil odborník na dřevostavby ze společnosti Rigips, Saint-Gobain.

Vnitřní ovzduší pomáhá alergikům

Život v nové dřevostavbě je podle sdělení majitelky o poznání příjemnější než v předešlých domech. Společnost Goopan, která stavbu prováděla, vsadila na kvalitní a funkční stavební materiály. Speciální sádrokartonové desky Rigips s ActivʼAir zbavují interiér škodlivého formaldehydu a jsou zdravotně nezávadné. Prostředí tedy vyhovuje malému synovi, který bojuje s alergiemi.

Příjemné klima vyhovuje celé rodině. V zimě hodně topí, v létě je pro ně dům oázou, kam se mohou schovat před horkem. Dřevostavby neakumulují teplo a v létě nebývají přehřáté. I ve velkých vedrech bývá v interiéru snesitelná teplota a v noci se dá klidně spát. Větrání v domě zajišťuje rekuperační jednotka opatřená systémem CoolBreeze, který dokáže interiér zchladit či ohřát o celé čtyři stupně výše nebo níže, než je teplota vně domu, a to bez využití sebemenšího množství elektrické energie. Přehřívání domu účinně brání i všudypřítomné externí žaluzie.

Speciální omítka a akustické izolace

Z obývacího pokoje má rodina výhled do zeleně, stejně jako ze zahrady. Blízkost přírody přitom nijak nenarušuje čistotu vnitřního prostředí. Na speciální omítce Weberpas silikát neulpívají nečistoty, neobrůstá mechem a ubrání se i vůči vlhkosti. Celý vnější zateplovací systém je navíc extrémně odolný, takže odolá například krupobití.

K akustickému komfortu a dostatečnému odhlučnění přispívají tepelné izolace z minerálních vláken, které tlumí hluk zvenčí, a speciální akustická izolace Isover AKU. Při stavbě byl kladen velký důraz na kvalitní provedení a propojení oken, která přispívají k nižší hladině hluku.

Na střeše dřevostavby jsou umístěny fotovoltaické panely, které dokážou vyrobit asi 70 % roční spotřeby elektrické energie. Majitelé domu předpokládají, že díky tomu by měsíční náklady na energie v celé nemovitosti neměly přesáhnout 2 500 korun.

Patrový vzorový dům v Malčicích

Potřebujete více prostoru a soukromí a nevadí vám schody? V takovém případě jistě oceníte druhý objekt, vzorový dům společnosti Goopan v Malčicích u Písku. Můžete si jej prohlédnout, inspirovat se použitými materiály a vybavením interiéru. Dům se pyšní například extenzivní zelenou střechou se suchomilnou vegetací. Vegetační střechy patří mezi téměř bezúdržbové a jsou cenově nejdostupnější, vysvětlil při návštěvě odborník ze společnosti Isover, Saint-Gobain.

Při stavbě byly využity stavební materiály divizí společnosti Saint-Gobain, které se vzájemně skvěle doplňují, a při stavbě není třeba řešit jejich vzájemnou kompatibilitu. Při stavbě byly použity ultra pevné sádrokartonové desky RigiStabil, akustická izolace Isover AKU, parobrzdná fólie Isover Vario, lepicí hmota Weber.Therm Technik, tepelná izolace Isover TF Profi, stěrková hmota Weber.Therm Elastik a tenkovrstvá omítka Weberpas silikát. V interiéru byly využity sádrokartonové desky Rigips s technologií ActivʼAir pro zdravé vnitřní prostředí.

Ukázkový dům je kombinací obytných a kancelářských prostor, zahrnujících typové domy Fresh 01 a Light 01. Jedná se o dvoupodlažní objekt s dispozicí 5 + kk, určený typicky pro 4 až 6člennou rodinu. Plechová sedlová střecha je doplněna zelenou střechou o ploše 60 m² a jsou na ní umístěny fotovoltaické panely. Zastavěná plocha domu je 175 m² a užitná plocha 238 m². Roční náklady na provoz by se díky využívání FVE, elektrickému vytápění topnými fóliemi Carbon Heated, rekuperační jednotce a CoolBreeze technologii měly pohybovat kolem 37 200 Kč.

Nejdůležitější údaj jsme si nechali na konec: Zajímá vás, kolik by takový dům stál? V současných cenách materiálu a práce by se měla jeho cena pohybovat kolem 10 milionů korun.

Zdroj: goopan.cz, saint-gobain.cz