Dřevostavba je v našich krajích ještě pořád z hlediska oprav a údržby poměrně novinkou. Každý řemeslník o ní rozhodně všechno neví; to platí o instalatérech, elektrikářích i dalších profesích. Specifika skladby obvodových zdí i příček, uložení kabelů v nich a tak dále – o tom je potřeba mít alespoň základní přehled.

Vše začíná už ve fázi stavby domu

Dřevostavba Autor: archiv Pokud máte objednaný dům na klíč, pak stavební firma specializující se na dřevostavby dodá vše, včetně elektroinstalace a vody. Pokud ale chcete mít tyto řemeslníky svoje, je zapotřebí, aby je stavební firma náležitě instruovala, což může být kámen úrazu; jakákoliv instruktáž je vždy povrchnější, rychlejší než dlouhá zkušenost s domy na bázi dřeva. Později v případě havárie se tak může stát, že musíte v záruční době povolat jak tyto „své“ instalatéry, tak ještě případně ji konzultovat s projektantem stavební firmy, která vám však tyto práce nedodávala, takže vše závisí na její vstřícnosti a ochotě.

A ještě později už voláte k haváriím řemeslníky ze svého okolí, protože firma, která vám dům postavila, sídlí třeba stovky kilometrů daleko. A tak se může stát, že přijde někdo, kdo havárii v dřevostavbě ještě neviděl.

Praskla voda nebo kanalizace a co s tím

Například je riskantní zavolat k havárii vody, na tekoucí vodu do podlahy, jen tak nějakého instalatéra, který se s namočenými dřevěnými příčkami nikdy nesetkal. Protože příčky mokré budou, pokud se voda dostane do struktury podlahy. Vše záleží na tom, které vrstvy podlahy havárie zasáhne. A vrstev je několik – dlaždice, stěrka, případně topná rohož, pod ní polystyren, fólie, případně pak i spodní hydroizolace na Dřevostavba Autor: archiv základové desce. Některé z nich (ty svrchnější) přicházejí do styku s bytovými příčkami, které zase mají své sendvičové složení (v koupelně je to modrý sádrokarton do vlhka, případně parozábrana, OSB deska, její vnitřní izolace a zase totéž na druhé straně). A toto všechno se začne nasakovat vodou z podlahy. Voda vzlíná po stěně do určité výše a musí se začít odborně a dokonale vysoušet.

Kde hledat odborníky

Náprava takové havárie spočívá v několika krocích – zjištění příčiny, náprava, vysoušení. Což je sice stejné jako u stavby z jiného materiálu, ale práce jsou to specifické, musí se postupovat citlivě. Nevolejte proto hned prvního nebo nejbližšího řemeslníka. Zjistěte si, jestli má s dřevostavbou nějaké zkušenosti.

Nezačínejte pátrat v telefonním seznamu instalatérů, ale stavebních firem specializujících se na dřevostavby. Začít můžete u společnosti, která vám dům postavila. Určitě nebude problém zeptat se jejich odborníků, kteří vodoinstalaci a kanalizace ve vašem domě dělali. Možná vám poradí řemeslníka, který podobné havárie v dřevěném domě opravdu umí, nebo se případně i sami angažují. Jestliže neuspějete, začněte obvolávat firmy, které se specializují na dřevostavby a současně sídlí ve vašem okolí. Je rozhodně lepší chvíli hledat, pokud ovšem havárie není takového charakteru nebo rozměrů, že řešení nestrpí odkladu.

Důležité je také si k opravě připravit z projektové dokumentace příslušné plány kanalizace a vody. Nemáte-li je, budou na stavebním úřadu, případně si je vyžádejte u společnosti, která váš dům postavila.

-ag-Foto: www.profimedia.cz