Stručný souhrn z článku:

  • Při instalaci oken do srubů a roubenek je důležné brát v úvahu proces sesedání dřevostavby.
  • Je nutné připravit stavební otvory pro okna s rezervou minimálně 7 %, aby se předešlo problémům s otevíráním a zavíráním oken.
  • Dilatační opatření a těsnění jsou klíčové pro správnou montáž oken v dřevostavbách.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Instalace oken do srubů a roubenek vyžaduje pozorný přístup s ohledem na přirozený proces sesedání dřevostavby. Tento fenomén se nejvíce projevuje během prvních let po dokončení domu. Stavební otvory pro okna je nutné připravit s rezervou minimálně 7 %, aby se předešlo pozdějším problémům s otevíráním a zavíráním oken.

Opatření proti deformacím

Základem je správně navržený stavební otvor, který zohlední pomocný rám a poskytne prostor pro dilatační mezery. Experti doporučují, aby byl trám nad oknem připraven s možností přizpůsobení se sesedání konstrukce – například kluzných latí, což zabraňuje přenosu pohybu dřevěné konstrukce na rám okna.

Montáž okna a dveří do dřevostavby (ČKLOP):

Zdroj: Youtube

Montované dřevostavby

Moderní montované dřevostavby jsou vyrobeny kombinací dřevěných hranolů, tepelné izolace a deskových materiálů. V případě takových dřevostaveb jde o stavební technologii, kde dilatační opatření není potřeba. Všechny části montovaných dřevostaveb se konstruují ve výrobních halách s milimetrovou přesností a kontrolou kvality, včetně připravených stavebních otvorů pro okna.

Pasivní domy a těsnění

U domů splňujících pasivní energetické standardy je klíčové důkladné přelepení a tmelení spojů při montáži oken, aby byla zajištěna optimální tepelná izolace. Těsnění spojů mezi rámem a venkovním parapetem by mělo být prováděno pomocí komprimační pásky a vnější a vnitřní těsnicí pásky, která zaručuje dlouhodobou odolnost.

Okna v pasivních dřevostavbách

V dnešní době, kdy technologie a metody pokročily, je instalace oken do dřevostaveb přesnější a bezpečnější než kdy dříve. S průběžným vývojem nových materiálů a postupů lze očekávat, že tyto procesy budou ještě efektivnější, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří se rozhodují pro život v dřevostavbě.

Zdroj: finehomebuilding.com, thespruce.com