Historie Edinburghu sahá až do 9. století před naším letopočtem, kdy bylo místo osídleno Kelty. Status královského města získal až v 11. století, kdy zde byl vybudován hrad sloužící jako obrana proti nájezdům ze severu a později také jako sídlo skotských králů.

Nachází se na břehu Severního moře v zálivu Firth of Forth, je administrativním i kulturním centrem Skotska a v roce 1995 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Jaká místa rozhodně stojí za návštěvu?

Seznamte se s krásami Edinburghu v tomto videu:

Zdroj: Youtube


Edinburský hrad

Zdejší hrad je dominantou a symbolem města, patří také k nejnavštěvovanějším místům ve Skotsku. Stojí na čedičové vyvřelině ve výšce 130 metrů nad mořem, která vznikla v době ledové z vyhaslé sopky. Během návštěvy můžete obdivovat impozantní pevnost, prohlédnout si skotské korunovační klenoty a užít si nádherný výhled na město.

Královská míle

Historická cesta Royal Mile spojuje několik ulic a přivede vás od edinburského hradu ke královskému paláci Holyrood. Tvoří hlavní osu starého města, které vás uchvátí svou architekturou a autentickou atmosférou – je lemovaná nádhernými domy, malebnými obchůdky a tradičními hospodami.

Zámek Holyrood

Zámek Holyrood slouží od 16. století jako hlavní sídlo skotských králů a dnes je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku. Během nepřítomnosti členů královské rodiny je zámek přístupný veřejnosti.

Během návštěvy si můžete prohlédnout například prostory, v nichž žila královna Marie Stuartovna – sály jsou i dnes zařízeny v původní historické podobě. U zámku se nachází také krásný park.

Artušovo sedlo

Sopečná hora s názvem Arthur´s seat se nachází nedaleko centra a po jejím zdolání se vám naskytne nádherný výhled na Edinburgh a okolní krajinu. Je vysoká 251 metrů a na její vrchol se pohodlně dostanete po pěší stezce.

Calton Hill

Calton Hill je nejnižším ze sedmi edinburských kopců, ale patří k těm nejzajímavějším. Nachází se zde totiž hned několik turistických zajímavostí. Stojí tu sídlo skotské vlády, observatoř, hřbitov s mohutným pískovcovým obeliskem či nedokončený Národní památník Skotska, který připomíná athénský Parthenón.

Královská jachta

V přístavní čtvrti Leith kotví impozantní královská jachta Britannia, kterou v letech 1954 až 1997 využívala britská královna Alžběta II. během svých cest. Během své první plavby dopravila na Maltu princeznu Annu a prince Charlese, kde se setkali s rodiči po jejich dlouhé cestě po zemích Commonwealthu. V současné době je jachta přístupná veřejnosti jako muzeum.

A co dál?


Kromě pamětihodností nabízí Edinburgh také zajímavá muzea, galerie, trhy a pravidelně se zde pořádají festivaly věnované hudbě, umění, kultuře, knihám nebo vědě. Během procházek se zaručeně potkáte s několika dudáky ve skotském kiltu, kteří hrají tradiční písně a dotvářejí zdejší jedinečnou atmosféru.

Ke Skotsku samozřejmě patří také whisky, kterou můžete ochutnat ve zdejších barech nebo spojit degustaci se zajímavým výkladem v místním muzeu The Scotch whisky experience. Edinburgh je zkrátka místem, jehož návštěva vás nemůže zklamat.

Zdroj: www.cestovinky.cz, www.obletsvet.cz, www.introducingedinburgh.com