Stále oblíbenější pomocník v domácnosti - tichý, čistotný, pracovitý - drtič kuchyňských odpadků. Zatímco v Americe už patří k běžnému vybavení soukromých kuchyní, u nás se zabydluje pomalu. Nedá se jednoznačně určit, zda si jej pořizují movitější zákazníci jako součást vybavení luxusních kuchyní. Není to pravda, například špičkové německé a italské kuchyně nabízejí raději vyřešené odpadové hospodářství v hlubokém kontejneru pod dřezem (nebo samostatně stojícím), kde jsou oddělené zóny na různé druhy odpadků. Tento kontejner je opatřený protizápachovým uzávěrem a vyhovuje rodinám, které třídí odpad pro kompost, sběrné suroviny, krmení domácích zvířat a podobně.

Drtič kuchyňských odpadků pojímá třídění odlišným způsobem. Třídí se to, co může a co nesmí projít drtičem, to je celé. Rozdrcené zbytky ve velikosti zrnek rýže pak společně s vodou odcházejí nenávratně do odpadního potrubí. Pořizovací cena drtiče není nijak závratná – základní model WAWE SLC 370 s montáží stojí 6890 Kč, dodává A.F.S. International,, nebo zprostředkovaně firmy dodávající kuchyňské sestavy. Ani montáž není nijak složitá, drtiče se zabudovávají do běžných nerezových dřezů, kde se při montáži upraví otvor. Ostatní dřezy musí mít již otvor s prolisem velikosti otvoru 92 mm.

Jak vypadá provoz? Z baterie pustíte studenou vodu do dřezu, zapnete drtič odpadků, nahrnete odpadky do otvoru drtiče a necháte drtič pracovat tak dlouho, dokud neuslyšíte pouze chod motoru. Pak vypnete drtič a zastavíte vodu.

Co můžete drtit? Zeleninu, ořechy, vaječné skořápky, maso, rybí a kuřecí kosti, ovoce včetně pecek, těstoviny, nudle, rýži, zbytky jídla, papírové ubrousky, filtry na kávu a čaj, nedopalky cigaret. Při drcení používejte zásadně studenou vodu, aby se zbytečně nerozpouštěly drcené tuky a neusazovaly se na stěnách drtiče nebo kanalizačních trubek. Co nesmíte drtit? Nať z celeru a pórku, kukuřičné klasy – jsou to extrémně vláknité potravinové zbytky, které se namotávají do drticích segmentů. Vyhněte se také skořápkám škeblí, ústřic, sklu, kovům, látkám, chemikáliím nebo horkému oleji, do drtiče nepatří ani igelitové sáčky a další plasty. Údržba Drtiče jsou samočisticí, takže žádnou údržbu nepotřebují. Stačí je pouze zapojit a používat. Uvnitř drtiče nejsou ostré nože nebo čepele, ale tupé drticí segmenty, o němž se tím pádem vůbec nemusíme strachovat, že by je bylo třeba někdy brousit. Záruka platí na dobu od 3 do 5 let, ale spolehlivě mohou fungovat i více než 25 let. Spotřeba vody a energie Při běžném rodinném provozu se zvýší spotřeba vody průměrně o 5 l /den. Spotřeba elektrické energie je za měsíc stejná jako u 100 W žárovky za 1 hodinu. -OS-