Ten dům se jmenuje Collingwood House a jde o unikátní místní kanadskou spolupráci mezi zavedenou praxí a začínajícím ateliérem. V roce 2019 získala malá architektonická skupina Bla Design Group vítězství v soutěži Beebreeders' Microhome. V návaznosti na to se objevila první zakázka na nový projekt - Collingwood House. A protože chtěli mít výsledek co nejlepší, poprosili už zavedené studio Campos, které už místní kontext zná a dokáže na něj citlivě reagovat.

Vzhledem k tomu, že pozemek se nachází v tradiční obytné čtvrti tvořené různorodými architektonickými styly, stal se návrh Collingwood House zajímavým příspěvkem, jenž zde nezapadne.

Z tradice

Stojíme před domem. Zaujme už to, že mezi ulicí a pozemkem je jen branka a k tomu nic vedle. Jen řídké rostliny. Ty se ani nerozrostou. Dělají nenápadné přirozené dělení, ale nic naléhavého a odstrašujícího. Až v úrovni domu se plotem odděluje „natvrdo“ prostor soukromý od toho „veřejného“. Takový je i dům. Pokrytý cedrovým dřevem nabízí velká okna, kterými lze pohlédnout dovnitř. Střecha je sice sedlová, ale hřeben je posunutý, takže strany mají nestejnoměrné délky.

I když má přední část hodně skla, zadní strana, která je otevřena do mírného svahu, je prosklená celá. I spodní patro má ale kompletní prosklení, ale vzhledem k tomu, že je z půlky ještě zapuštěno do svahu, musela být vyrubána menší terasa. Na konci pozemku pak je garáž pro auta.

Světlo!

Interiér je plný světla. Opravdu je ho tu hodně. A to nejen díky velkým proskleným plochám na fasádě, ale třeba i lomený hřeben střechy má v sobě několik oken, která vpouští světlo do středu domu, hlavně na chodbu k pokojům.

S množstvím světla koresponduje i barevná paleta využívající dřevo, bílou barvu a velmi jemné tahy černých doplňků. Žádné vysoké kontrastní prvky. Tu osvětlení, jinde kliky dveří, rám hodin apod.

Čtěte také

Evropská unie zásadně změní pravidla pro energetiku budov

Čtěte také

Povinně budovy zateplit a nasadit soláry, nařídila Evropská unie

Co bychom rádi vypíchli na vnitřní dispozici, je umístění jedné z koupelen úplně nahoru do štítu, shlížející z kopce dolů. Velká prosklená plocha dělá z výhledu učiněné divadlo a naložit se do volně stojící vany musí být naprosto úchvatné.

  • Projekt: Collingwood House
  • Lokace: Britská Kolumbie, Kanada
  • Podlahová plocha: 315,87 m²
  • Plocha pozemku: 464,51 m²
  • Foto: Andrew Latreille
  • Autor a zdroj: Bla Design Group a Studio Campos