Stručný souhrn z článku:

  • Vybírání mezi vanou a sprchovým koutem závisí na dispozicích koupelny a potřebách uživatelů, přičemž sprchové kouty jsou vhodnější pro menší prostory a nabízejí bezbariérový přístup.
  • Je důležité zvážit, kolik lidí bude koupelnu používat, a vybrat otevírání sprchového koutu tak, aby neblokovalo průchodnost.
  • Moderní trendem jsou walk-in sprchy s nadčasovým designem, které jsou praktické, vzdušné a nabízejí variabilitu umístění.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Problémy s koupáním ve vaně nemusejí souviset jen s věkem – možná jste někdy měli zlomenou nohu nebo vás „jen“ bolela záda… S takovým hendikepem se do vany vstupuje s obtížemi, ať jste teenager, či dříve narozený. Není to ale argument jediný.

Vana, nebo sprcha

„Vana, nebo sprchový kout – to je v koupelnovém světě věčné dilema. Pokud mají zákazníci dostatečně velkou koupelnu, je téměř samozřejmostí pořizovat obojí. V menších prostorách sprchové kouty obvykle vítězí.

Díky variabilitě se přizpůsobí různorodým dispozičním podmínkám,“ konstatuje Iva Šedivá z Laufen CZ a dodává, že ve prospěch sprchového koutu hovoří i v podstatě bezbariérový přístup a také stále důležitější udržitelnost a úspora vody.

Kde, komu, kdy, jak?

Sprchový kout lze postavit ke stěně, do rohu i do prostoru. Půdorys může mít různý včetně atypického. Do menších prostor jsou obecně vhodnější provedení rohová a půlkruhová, čtvrtkruhová či jinak zaoblená, protože usnadňují pohyb v okolí koutu. Ten lze rovněž přistavět ke stěně nebo vybudovat v nice.

„Je dobré říci si, kolik lidí bude koupelnu používat, a podle možností prostoru vybrat typ otevírání tak, aby neblokovalo průchodnost koupelny, když se v ní střetne víc lidí najednou,“ radí Aleš Brožík, produktový manager Ravak.

Nadčasovost a prostor

Starosti s volbou tvaru, dveří a dalších možností ušetří takzvané walk-in řešení, které je moderní, elegantní, vzdušné a nabízí maximum prostoru i variabilitu. „Sprchové stěny můžete u takového provedení poskládat na míru sobě i koupelně.

Jak může vypadat vaše příští sprcha? Podívejte se:

Zdroj: Youtube

Stále častěji lidé preferují instalaci přímo na dlažbu nebo subtilní vaničky, které působí jemně a nejsou rušivé. Nadčasový jednoduchý design se obecně těší oblibě,“ popisuje Iva Šedivá. (Článek byl redakčně krácen, jeho celé znění si můžete přečíst v novém vydání časopisu Dům & Zahrada.)

Chcete vědět o vybavení koupelny ještě víc?

  • Posuvné a skládací dveře
  • Tvar a velikost sprchy nebo vany
  • Oblíbené barvy a design
  • Masážní systémy ve sprše
  • Terapie světlem a hudbou
  • Chytrá sprcha v chytré domácnosti
  • Na co si dát pozor při údržbě

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 16. listopadu.

Zdroj: Kateřina Nová, Dům & Zahrada