Venkovní omítka, často nazývaná také fasádní, je něco jako druhý plášť našeho domu. Ať už máme dům zděný, panelový, nebo dřevěný, omítka mu dodá specifickou barvu a strukturu. A zároveň plní ochrannou funkci před různými povětrnostními vlivy, jako jsou deště, větry nebo kroupy. Stačí se podívat na dům starý několik let a zjistíte, jak moc může venkovní omítka ovlivnit vzhled i kvalitu stavby.

Omítky ve všech podobách

Různé druhy omítek se liší nejen materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, ale i mnoha dalšími faktory, jako je struktura, přilnavost k podkladu či otěruvzdornost. Existuje nespočet variant omítek: od minerálních přes vápenné až po silikonové. Každá má své specifikace, výhody a nevýhody.

Jaký typ omítky na venkovní stěnu?

Zdroj: Youtube

Historie a současnost omítek

Klasické omítky z přírodních materiálů měly svůj specifický charakter, který se odrážel v jejich výrobě i nanášení. Dnešní omítky nabízí širokou škálu možností, ať už jde o materiály, barvy, či metody aplikace. Moderní omítky mohou být nanášeny ručně nebo strojně a výsledný vzhled může být od jednoduchých hladkých povrchů až po složité struktury.

Kritéria pro výběr omítky

Omítka by měla splňovat mnoho kritérií, od paropropustnosti přes odolnost proti znečištění až po snadnou omyvatelnost. Je důležité si před výběrem stanovit priority a vědět, jaké požadavky klade konkrétní stavba na svou omítku. Ať už se jedná o historické objekty, sanované domy, nebo novostavby, správný výběr omítky je klíčový pro dlouhou životnost a vzhled domu.

Na omítce záleží

Vybrat správnou venkovní omítku je mnohem komplexnější, než by se mohlo zdát na první pohled. Ale s trochou úsilí a správným přístupem můžete dosáhnout vynikajícího výsledku, který bude chránit váš dům po desetiletí. A zároveň mu dodá estetický rozměr, díky kterému vám bude dům každý závidět.

Zdroj: thespruce.com, homeadvisor.com