Vyvrací to mnohaletou představu, že se tato kašovitá hmota namíchaná z přírodních surovin hodí předtím, než ztuhne, maximálně tak do základů staveb. Případně na podlahy či stěny technických místností. Tam všude využívá kvalit, které oceňovali už starověcí stavitelé, tedy tvrdosti a dlouhé životnosti.

Zdroj: VLM

Takzvaný prostý beton bez výztuh odolává i nadměrnému tlaku, zpevněný pletivem či železnou armaturou se navíc stává přeborníkem v tahu. Na betonu oceňujeme i fakt, že jde o materiál nehořlavý a neobsahuje žádné toxické látky.

Je voděodolný, UV stabilní a nemění ani po čase svůj vzhled. A pokud je ošetřený hybridním napouštědlem, proniká impregnace nejen do jeho masy, ale vytváří též ochranný film na povrchu. Ani časem se z něj tak neuvolňuje cement či prach. Současně je odolný vůči slabším kyselinám – nevadí mu rozlité červené víno, ocet ani citron.

Buďme konkrétní

Nenápadná šedivá masa ví dobře, kdy a jak vyniknout. To si uvědomují jak příznivci minimalismu, tak fanoušci industriálního stylu. Ostatně právě na tom je založená myšlenka betonových podhledů, betonové stěrky či vliesových tapet, které tentýž materiál napodobují odstínem a strukturou povrchu.

Moderní betony mohou být matné i lesklé, vykartáčované či vybroušené do hladka. Jakož i tradičně betonově drsné s charakteristickými surovými póry. Pak evokují industriální stavby a zdánlivě působí stroze, studeně, nedokončeně. Opak je přitom pravdou, pouze je s nimi třeba dál pracovat. Jde o prvky výrazné, jež se krásně doplňují s teplými odstíny hnědé či okrové, které může v luxusním provedení představovat třeba kůže či měď.

Podívejte se na příklady betonu v interiéru:

Zdroj: Youtube

Pro svůj vzhled připomínající přírodní kámen si beton skvěle rozumí i se dřevem, sklem a kovem – moderními elementy používanými v domácnostech. Anglicky se beton řekne concrete (vyslovuje se konkrít) a konkrétně se dnes využívá na následující věci.

Možností všehomíra

V kuchyních se dají už mnoho let najít betonové výlevky, ale též pulty, pracovní desky či přímo bary. Stěnu za nimi může zdobit omítka s imitací betonu. Obvykle jde o směs drceného mramoru a vápna s dalšími příměsmi pro dosažení větší barevnosti. Podobná zeď je vysoce praktická, chlubí se otěruvzdorností a mechanickou odolností. Na povrch se omítka nanáší v tenkých vrstvách a kromě variability v barvách nabízí i rozmanitost ve struktuře.

Moderní obývací pokoje dnes oplývají dalšími betonovými doplňky – mísami, závěsnými hodinami, reproduktory či stínidly lamp. Jakož i vypínači, ve skutečnosti tedy strojky s betonovými rámečky. Při intenzivnějším hledání byste na internetu našli i nabídku betonových postelí (co na tom, že jsou tvrdé a chladné), stejně jako zajímavé USB paměti a miniaturní šperky.

Při experimentování vznikl dokonce beton, který dokáže propouštět světlo, a vypadá tím pádem vzdušně a lehce. Dávno bylo také popřeno to, že beton miluje jen pravé úhly. Je-li vyztužen karbonovými nebo třeba polyvinylalkoholovými vlákny, vznikají oblé kusy nábytku připomínající zkamenělé vlny z šedivého písku. Každý je originál a jeho nevýhodou bývá kromě vysoké hmotnosti i vyšší cena. Ale pokud si vás jednou beton jako materiál získá, nebudete se zdráhat ji zaplatit.

Beton prostě nabízí absolutní tvarovou svobodu včetně možnosti úpravy finálního produktu mechanickým broušením a jediným limitem při jeho využití je fantazie majitele nemovitosti, architekta či designéra. Ostatně prodává se také tzv. hobby beton, což je prášek vyžadující jen trochu vody, než se následně pustíte do vlastní výroby dekorativních květináčů či sošek.

Od originálu k nerozeznání

Surová krása betonu vynikne i na nábytkových dvířkách – stačí si domů pořídit zdařilé imitace v podobě fóliových dekorů. „Unikátně ozdobí části nábytku, na kterých by bylo použití skutečného betonu kvůli jeho velké hmotnosti problematické,“ vysvětluje Martin Dusík ze společnosti Trachea. „Výhodou fólie je to, že se snadno udržuje, a protože obepíná dvířka nejen z pohledové strany, ale i z těch bočních, chrání hrany před pronikáním vlhkosti.“ Dá se proto využít také pro vybavení kuchyní či koupelen.

To si uvědomili i ve svitavském Dřevojasu, odkud pochází pod názvem Galaxy výrobky jak s imitací betonu, tak i mramoru či hvězdné galaxie. „Tyto dekory sluší téměř každé koupelně, a proto je lze nalézt u většiny současných řad našeho koupelnového nábytku, ať už jde o typy Variante, Module, Q Max či Big Inn,“ říká Petr Blažek, ředitel firmy. Barevně nekonfliktní nábytek je totiž snadné rozsvítit výraznějšími barevnými doplňky, případně do něj zakomponovat minimalistické kulaté umyvadlo. Pochopitelně, nejlépe z betonu.

Podívejte se na dům jako betonový bunkr:

Zdroj: Youtube

Dveře jako myší kožíšek

Beton lze v interiéru aplikovat nejen na menší doplňky. Stále častěji dostává prostor ve skutečně velkém formátu díky tzv. betonové stěrce. I její popularita při dekorativní úpravě stěn neustále roste. Proč? Jak vysvětluje Ing. arch. Jana Mastíková ze studia Loxia, taková úprava stěn umocňuje charakter místa i jeho originalitu. V porovnání s tapetami a jinými lepenými materiály působí přirozeněji a dává možnost pracovat též se strukturou. A bude-li stěrka plynule pokračovat na povrchu dveřního křídla, například typu Master Door, ty na pohled doslova zmizí.

„Jejich hliníková konstrukce umožňuje „obléci se“ do nejrůznějších materiálů včetně MDF desky vhodné pro nanesení stěrky či tapety,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP Future zaměřené na dveřní systémy. Pro jednolitý, ničím nerušený betonový vzhled však nezapomeňte na skryté zárubně s konstrukcí zcela schovanou pod povrchovou úpravou stěny.

A co podlaha?

Na plochy, po kterých se rozléhají ozvěnou naše kroky podobně jako Římanů před pár tisíci lety, patří beton tak nějak samozřejmě. Byť tehdy do něj přidávali sopečný popel a tuf a míchali ho se slanou mořskou vodou. Jejich následovníci se zase naučili beton probarvovat, ještě před pár desítkami let se podlahy ve školách a veřejných institucích napouštěly barevnými vosky.

Získaly tím teplejší barvu a příjemně matný, nelesknoucí se povrch. Na to nyní navazují moderní, tzv. botanické betonové podlahy. Nabízí je například značka Quick-step a napohled podlaha připomíná elegantní teraco – jen při bližším pohledu v její struktuře najdete nádherné detaily květin. Sice nevoní, ale podobnou představu nenásilně přivolávají.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům & Zahrada č. 9/2023.