Nejlepší, i když zdlouhavou metodou, je přirozené vysoušení, tj. intenzivní větrání s otevřenými okny a dveřmi. Bohužel ne všechny místnosti a místa lze účinně větrat, a ne vždy je počasí příznivé. Obvykle se používá nucené větrání. Pokud je venku sucho a teplo, stačí nastavit a zapnout ventilátory; pokud je chladno - je třeba zapnout i topení v domě. Bohužel pouhé ohřívání vzduchu jen málo přispívá k urychlení procesu odvlhčování. Ventilátory by měly být nastaveny tak, aby vynucovaly pohyb vzduchu v interiéru.

Pozor na správnou teplotu vysoušení

Důležité! Při vysoušení nepřetápějte místnosti nad 35 ºC. Vysoké teploty mohou způsobit deformaci nábytku a dřevěných prvků, které nebyly poškozeny během povodně. Užitečné jsou elektrické odvlhčovače. Pracují v uzavřené místnosti. Přeměňují vzdušnou vlhkost na vodu. Z odvlhčovače vychází suchý vzduch ohřátý na pokojovou teplotu. Doporučuje se zřídit dodatečný malý zdroj tepla, protože čím vyšší je teplota v místnosti, která má být vysušena, tím vyšší je účinnost zařízení.

Svépomocné vysoušení vytopené podlahy:

Zdroj: Youtube

Zabezpečení do budoucna

V ideálním případě by měl být dům postaven na nějaké místní vyvýšenině, daleko od nebezpečí. Pokud to není možné, je vhodné vyhledat oblast oddělenou od řeky pevnou hrází. Stavby můžete připravit tak, že zvýšíte úroveň přízemí nad historickou hladinu povodňové vody v dané oblasti. Doporučuje se upustit od suterénu. Důležité je, aby konstrukční prvky domu byly svázány vaznými trámy. Těžké a tuhé budovy s monolitickými železobetonovými konstrukcemi přežijí povodně nejlépe. Nejzranitelnější jsou dřevěné domy. Povodně vždy přinášejí ztráty a lidské utrpení. Proto je vhodné stavět domy na bezpečném místě a pojistit je proti povodním.

Instalace a vybavení po zaplavení

Mnoho zaplavených předmětů bohužel nelze umýt, vyprat a vydezinfikovat. Musí být vyhozeny, protože i po vysušení se v nich udrží bakterie, které s sebou přinesla záplavová voda. Budou také nepříjemně zapáchat. Bezpodmínečně byste měli vyhodit veškeré nasáklé vybavení interiéru: pohovky, křesla a další čalouněný nábytek; matrace, přikrývky, peřiny a polštáře, plyšové hračky a koberce; časopisy a knihy.

Strop a okna po povodni

Pokud dojde k zaplavení železobetonového nebo prefabrikovaného stropu z dutinových desek, je postup stejný jako u stěn: je třeba pod ním vyvrtat otvory, aby voda mohla odtékat. Jak si se záplavou poradila okna? Záleží na materiálu, ze kterého jsou vyrobena. Plastová okna obvykle stačí vyčistit a vydezinfikovat. Je pouze nutné zkontrolovat, zda nedošlo k mechanickému poškození vlivem tlaku vody.

Neradostné následky záplavy

Horší situace je u dřevěných truhlářských výrobků. Pokud je dřevo dlouhodobě vystaveno působení vody, vlivem vlhkosti se deformuje a je třeba ho vyměnit. Veškeré práce na domě je třeba provádět co nejrychleji, aby se zabránilo vzniku plísní a hub. Většina škod na budově se projeví, jakmile voda ustoupí. Pouze škody vzniklé porušením základů (sesedání půdy) a vlhkými stavebními prvky (plísně, deformace dřevěných prvků) se mohou projevit až časem a později se rozšířit.

Zdroj: houzz.com, thearchitecturedesigns.com