Pozemek, na kterém se mělo stavět, není nijak skvělý. V texaském Austinu totiž teče potok Bouldin a každoročně se při deštích rozlévá. Pozemek je z jedné strany přiražený k silnici, z druhé strany se svažuje do tohoto potoka. Takže žádná super pozice pro architekty i projektanta. Je sice krásné mít na zahradě potok, ale ty záplavy…

Architekti z DIG:A dostali zadání vytvořit moderní dům, který bude plný světla, ale zase musí nabízet soukromí. Další obtížný úkol v takové zástavbě. Přesto se to podařilo vyřešit. Navrhli koncepci několika vůči sobě posunutých a objemově nesouvisejících kvádrů, takže dům jako takový nevypadá tak hmotně. Stojí na sloupech, což zase znamená, že potok mu neublíží. Vnější fasáda pak je z měděných šindelů, které jakoby odmítají okolní svět a chrání obyvatele před nechtěnými pohledy. Žádné okno. Jen drobné rohové, které u vrátek do domu jakoby pošilhávalo po těch, kteří přicházejí.

Zato z druhé strany je dům neobyčejně světlý. Celý jeho půdorys je totiž do velkého U, takže všechny pokoje mají své soukromí, i když jsou všude použity ohromné HS portály a okna skoro přes celou výšku stěn. V horním patře pak najdeme ještě střešní světlíky, které tlačí do interiéru ještě víc slunce. Ono je ho zapotřebí. Dům i přes množství oken kouká do vzrostlé zeleně, takže když není úplně slunečno, mohlo by být uvnitř nepříjemné příšeří.

  • Autor: DIG:A
  • Foto: DIG:A
  • Lokace: Austin, Texas, USA
  • Počet podlaží: 2
  • Zdroj: BowerBird