Majitel ho začal stavět jako bezdětný svobodný mládenec. Jeho vyprávění, jak si s architektem padl do oka a odsouhlasil hned první návrh, zní jako román pro dívky. „Podle mě je základem úspěchu dát architektovi volnou ruku,“ prozrazuje postup, který se mu osvědčil. „Přál jsem si postavit prostorný a vzdušný dům pro svou budoucí rodinu s více dětmi, které jsem tehdy ještě neměl. Protože měřím dva metry, záleželo mi na vysokých stropech, dveřích a prostorných místnostech, do kterých se bez problému vejdu. Nezapomněl jsem na vnitřní vyhřívaný bazén (8 x 3 metry) a vysutou prosklenou pracovnu ve stylu řídicí věže. To proto, že jsem kromě jiného soukromý pilot a tyhle věže prostě miluju.“

Nápaditá nekrabice

I když Kolín a okolí stojí v pěkné rovině, nebyla stavba jednoduchá. Východo-západně orientovaný úzký a dlouhý pozemek (150 x 30 metrů) je písčitý. Obavy ze spodní vody byly opodstatněné.

Dům je konstrukčně složitý. Svislé konstrukce má zděné, stropy monolitické pohledové, pultové střechy dřevěné trámové, v části bazénu doplněné lepenou vaznicí. Střešní krytina je z titanzinkového plechu. Od bazénu a z ložnice se vychází na fošnovou terasu. Velké skleněné stěny po obvodu bazénu cloní posuvné dřevěné žaluzie.

Čtěte také

Projekt Green Mine

Čtěte také

Plovoucí soláry, továrna na vodík – tak chce přeměnit Pavel Tykač Mostecko

Architekt Línek proslulý svou „nekrabicovou architekturou“, jak ji nazval Rostislav Švácha, oddělil mikrosvět domu od okolní zástavby, ovšem línkovským způsobem: ze severu konvexní stěnou z betonových tvárnic evokující tvarem, fasádou i průzory pevnost. Že jde o architektovu hříčku, prozrazuje skleněný trojhran zádveří. Jižně orientované obytné místnosti jsou maximálně prosklené a stíněné přesahem střech. Při pohledu ze zahrady se zborcené plechové plochy střechy jeví jako vlnobití.

Noční můry

Jak na tuto nevšední stavbu vzpomíná stavitel Ing. Pavel Matyáš z IPMB? „Před dvaceti lety řada technologií, které jsou na tomto domě použité, buď neexistovala, nebo s ní měly stavební firmy pramálo zkušeností. Takže jsme od nikoho nemohli opisovat ani nic kopírovat. Všechno v domě bylo atypické. Hlavní fasádní oblouková stěna z režného zdiva je z betonových tvárnic, překlady nad okny se odlévaly do vyrobených šablon. Zborcené plochy členité falcované titanzinkové krytiny se světlíky nám přidělaly hodně vrásek.“

I k vytápění domu a bazénu architekt Línek zvolil tehdy horkou novinku: tepelné čerpadlo s třemi hlubinnými vrty. „Bylo to naše první setkání s touto technologií. Zvládli jsme ji a od té doby jsme instalovali víc než sto tepelných čerpadel.“

Na otázku, s čím byly největší problémy, Ing. Matyáš odpovídá, že skoro se vším. „Architekt Línek je kreativní a velice náročný. Miluje moderní materiály a často se vyžívá v technicky dost složitě proveditelných detailech. Všechny použil v Boomerangu v maximální míře.“

Ing. arch. Jan Línek (*1943)

Po absolutoriu ČVUT v roce 1966 pracoval u arch. Karla Pragera v ateliéru Gama a od roku 1970 spolupracoval s arch. Vladimírem Miluničem. Vlastní architektonický ateliér L & P založil v roce 1990. www.arch.cz/linek.

Komnat jako na zámku

Třípodlažní dům s boomerangovým půdorysem dělá z ptačí perspektivy dojem shluku několika budov. To je klam. Jde o jeden rozsáhlý objekt. V suterénu se nachází rampa, garáž a technické zázemí. Zajímavostí je krátká podzemní chodba, která funguje jako spojnice s obytnými podlažími.

Hlavnímu prostoru v 1. NP vévodí masívní betonová visutá pracovna se šikmými skly umístěná pod stropem. V západní části domu je vyhřívaný vnitřní bazén. V klidovém druhém NP je umístěná hala, pracovna, dvě ložnice, koupelna, WC a terasa.

Obytné prostory jsou otevřené a vzájemně propojené. V tom je smysl Línkovy architektury. V interiéru převažují bělostné broušené omítky kontrastující s pohledovým betonem. Jednotné podlahy v celém domě (s výjimkou koupelen) jsou z marmolea kaštanové barvy.

Technické údaje: 

 • Architekt a projektant: Ing. arch. Jan Línek
 • Návrh zahrady: Ing. arch. Jan Línek
 • Dodavatel: Generální IPM Building, spol. s r. o.
 • Zastavěná plocha: 350 m2
 • Konstrukční systém: zděný, dřevo
 • Střešní krytina: titanzinkový plech
 • Fasáda: betonové tvárnice, smrkové latě
 • Zateplení: přední fasáda sendvičová stěna s izolační vatou, zadní bez zateplení
 • Okna: dřevěná eurookna s dvojskly
 • Vnitřní dveře: zakázkové
 • Podlahy: marmoleum
 • Vytápění: tepelné čerpadlo se třemi stometrovými vrty