Za zrodem domu rozhodně nestojí obvyklý příběh. Nevznikl totiž podle návrhu architektonického studia – kompletní podobu vymysleli budoucí majitelé. První plány spatřily světlo světa v roce 2018. „Jejich autorkou byla maminka mého muže, která celý tenhle dům pro naši pětičlennou rodinu vymyslela a nakreslila,“ říká majitelka Alena Jonášová. Autorka ve svých návrzích vycházela z prototypu dřevostavby firmy RD Rýmařov, která potom celý dům včetně vnitřního zařízení postavila na klíč.

Zajímavé je, že celá rodina včetně prarodičů jsou zdravotníci – manželé Jonášovi pracují jako zdravotní sestra a lékař a lékařkou je i matka pana Jonáše, autorka domu. „Celý život se zajímá o architekturu a zařizování interiérů – její první prací v tomto oboru se stal dům pro manželova bratra. Výsledek byl perfektní, domyšlený do nejmenších detailů, tak jsme se na tchyni také obrátili,“ uvádí paní Jonášová.

Dřevostavba potřebuje plán

Jonášovi se rozhodli pro dřevostavbu, což v praxi znamenalo všechno dopodrobna naplánovat – ve zděném domě se ještě může něco dovrtat, vezdít nebo poupravit, ale dřevostavba tyto možnosti neposkytuje. „Museli jsme mít s manželem rozmyšlený opravdu každý výklenek, poličku i elektrickou zásuvku,“ vzpomíná majitelka. Detaily zařízení potom už obě ženy řešily společně – zatímco starší se chopila funkčního rozvržení prostor, Alena Jonášová se zabývala výběrem materiálů, osvětlení a detaily nábytku.

Zázrak v sedmi týdnech

Skoro o dva roky později předaly skvěle rozkreslený projekt firmě RD Rýmařov, která všechny návrhy akceptovala a výkresy převedla do podoby prováděcího projektu. Samotná stavba začala v létě, když se rozjížděla pandemie covidu.

„Začátek stavby byl opravdu zázrak – dům nám rostl před očima,“ popisuje Alena Jonášová. „Obvykle firma staví domy do čtyř týdnů, náš byl složitější, ale přesto za sedm týdnů vypadal jako dnes. Horší už to bylo se zařízením – kvůli uzavření obchodů jsme museli všechno nakupovat přes internet, nic jsme si nemohli osahat.“

Pokud

Pokud chcete o domě vědět víc, jeho dispozice, technické parametry i to, jak se v něm majitelům líbí, kupte si časopis Dům&Zahrada 2/23, který vychází 19. ledna.