Východní Nizozemí má lesy a v nich je velký pozemek o rozloze 5500 m². To je záruka, že tu bude klid a ticho a žádní sousedé. Takže bylo nasnadě, že tu vyroste dům. Jistě, u nás by byly oplétačky se stavebním úřadem a ochránci a… Ale v Nizozemí to jde.

Firma GetAway Projects BV dostala za úkol navrhnout a postavit rekreační dům pro šest osob s maximální výškou 3 m a maximální velikostí 100 m². Dům má stát uprostřed lesa, ale působit útulně a zároveň chráněně.

Zdroj: VLM

Výzva přijata

A tak architekti zapojili fantazii a hledali cestu, jak udělat dům, který by nabídl jakousi ochranu obyvatelům. Uzavřený prostor mezi křídly je nasnadě. Jenže architekti na to šli ještě jinak. Navrhli poloviční šestiúhelníkový tvar domu rozřezaný na 5 prostorů, z nichž každý má svou vlastní funkci. Prostory jsou na různých úrovních a propojeny schůdky. Dům je otevřený, ale ložnice lze uzavřít posuvnými dveřmi. Dům je v základu ocelový skelet se střechou a stěnami ze sendvičových panelů. Sendvičové panely se skládají ze dvou ocelových plechů s vrstvou izolačního materiálu mezi nimi. Vnější stěny jsou z vnější strany dokončeny ocelovými plechy Corten. Na střeše jsou solární panely, dům je vytápěn tepelným čerpadlem.

Hlavní výhodou je právě uzavřené nádvoří, které je následně zakončeno nádherným bazénem o délce 12 metrů s biofiltrem ze žlutých kosatců.

Dokonalá párty

Zajímavé je propojení exteriéru a interiéru domu. Kuchyně je po dvou schůdkách vyvýšená. Důvodem je právě spojení s vnitřní zahradou a vyvýšenou terasou s jídelním stolem. Otevřou se okna u kuchyně a vzniká vlastně velká luxusní kuchyně nebo bar, chcete-li. Stejně tak vstupuje vnitřní část terasy do interiéru v ostatních částech prostřednictvím velkých oken.

  • Projekt: C House
  • Lokace: Nizozemí
  • Podlahová plocha: 100 m²
  • Plocha pozemku: 5500 m²
  • Foto: Kirsten Bos (Where she Goes)
  • Autor a zdroj: GetAway Projects BV