Tento dům je ukázkou, že česká architektura může být světová, originální a velmi tvořivá. Že se neomezuje jen na typizované domy, ale dokáže vytvořit i něco zvláštního.

Dům je zvláštní už svým umístěním. Shlíží z mírného svahu do údolí Českého lesa, což dalo vlastně domu tvar, smysl a prostorový náboj. Dům v mírném prohnutí vchází do prostoru údolí a nabízí fascinující výhledy z jakéhokoli místa domu.

Za architektonickým návrhem nestojí nikdo neznámý. Jde o dílo významné architektonické kanceláře e-MRAK profesora Martina Rajniše, který na návrhu spolupracoval i s Davidem Kubíkem. Konstrukční návrh objektu jednoduše kombinuje přírodní materiály (modřínové dřevo, kámen, sklo, hlína) a společně s racionálním využitím přírodní, zejména solární, energie reprezentované systémem slunolamů podtrhuje základní konstrukční filozofii autorů návrhu. Dům komunikuje s okolím a stejně jak se příroda kolem s každým ročním obdobím mění, mění se i interiér domu.

Dům v oboře

Záměrná kompozice těžších kamenných zad domu ustavuje celou stavbu do prostoru, rozevlátá přední část, vystavená slunci a větru, pak objímá údolí pod sebou. Jako prostor před domem se střídá s temnotou lesa za ním, tak se zde střídá i světlo a stín v domě. Celá kompozice působí velmi vzdušně, a to především díky slunolamům, které můžeme připodobnit k rozevlátým rukávům slavné Flying Lady z chladičů luxusních Rolls-Royců.

Dům v oboře Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Návrh je přitom velmi jednoduchý, ucelený a nijak extrémně odvážný. Konstrukce však musí splňovat mnoho důležitých vlastností, kterých bylo docíleno pomocí specializovaného software pro dřevostavby SEMA. Kompletní digitální 3D zpracování celého objektu umožnilo konstrukční a dodavatelské firmě KASPER CZ odladit veškeré konstrukční detaily a následně rychle a přesně zajistit veškeré opracování dřevěných prvků na CNC strojích. Dílčí prefabrikované stěnové a stropní celky byly sestaveny ve výrobním závodě firmy na specializované lince FRAMER a následně převezeny na místo stavby.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ STAVBY NA NAŠEM WEBU:

„Výhodou použití tohoto výrobního procesu na strojích CNC a přesných výrobních linkách je následně minimální opracování na stavbě a rychlá a přesná montáž. V podstatě je to skládačka, které při znalostech tohoto systému roste velice rychle,“ říká David Kasper o výhodách tohoto použitého systému.

Dům disponuje promyšlenou souvislostí nejen mezi světem vnějším a vnitřním, ale také se zde propojuje život uvnitř. Centrální část domu je určena pro komunikaci – v přízemí je kuchyně s jídelnou, která rozděluje dům na levou a pravou část – v jedné z nich je jedna velká ložnice s vlastní koupelnou a šatnou, v druhé jsou pak dva samostatné pokoje se společnou koupelnou i šatnou. Ve druhém podlaží pak je obývací pokoj. Dřevěná konstrukce domu pak přispívá k perfektnímu klimatu uvnitř. Složení stěn (viz patička) vytváří výbornou tepelnou a akustickou izolaci, přičemž dřevo svou přirozenou vůní a harmonickou vlhkostí vytváří z domu ideální místo pro život.

 • Rok udělení kolaudačního rozhodnutí: 2011
 • Zastavěná plocha v m²: 365
 • Užitná plocha v m²: 492
 • Počet obytných podlaží: 2
 • Hodnocení energetické náročnosti budovy (A až G): B

Skladba stěny:

 • sádrokartonová deska
 • parozábrana
 • OSB deska
 • dřevěný rám; tepelná izolace
 • dřevovláknitá deska
 • dřevěný rošt; provětrávaná mezera
 • dřevěný obklad