Stručný souhrn z článku:
- Pro topnou sezonu je třeba připravit dříví, které musí dostatečně vyschnout, ideálně až dva roky.
- Příprava zahrnuje řezání a štípání dřeva s použitím vhodného nářadí a techniky, v závislosti na objemu a druhu dřeva.
- Pro měření objemu dřeva existují různé jednotky, jako plnometr, prostorový metr skládaný nebo sypaný.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Pro letošní topnou sezonu byste měli připravit dříví pořízené v předchozích letech. Než se totiž polena přiloží do kamen, musejí vyschnout. V závislosti na jejich velikosti a druhu dřeva to může trvat až dva roky.
Vlhké dřevo zcela neshoří, navíc se z něj uvolňuje mnoho látek škodících životnímu prostředí, které navíc zanášejí kamna a kouřovody. Čerstvá polena by měla schnout na dostatečně velkém, vzdušném místě chráněném před deštěm.
Vhodná vlhkost dřeva pro spalování je maximálně 25 %, což odpovídá asi 20 % obsahu vody. Změřit ji můžete pomocí levných přístrojů z obchodu pro kutily, případně vyzkoušet orientační trik s hřebíkem. Pokud jde do dřeva snadno zatlouct, je ještě vlhké.
Aby se vyplatilo
K výrobě palivového dřeva potřebujete správné nástroje. V té nejjednodušší variantě, hovorově zvané posilovna, stačí větší ruční pila, sekera a špalek, případně kalač nebo štípací klín. Ve výkonnější verzi to bude pila motorová a štípač kmenů na dělení polen. Horní hranice vybavení téměř neexistuje. Vše záleží na množství dřeva, které chcete zpracovat.
K občasnému zatopení na chatě nebo romantice u krbu nebudete potřebovat velké sáhy dřeva, postačí malý dřevník nebo zásoba naskládaná u zdi pod okny. Tomu bude odpovídat i potřebná technika a příprava, kdy jednou za čas naděláte zásobu třeba na několik let dopředu.
Pro pravidelné vytápění například rodinného domku už je potřeba mnohem více, průměrně kolem 20-30 kubíků dřeva. Ohříváte-li jím i vodu, tak ještě více. Záleží na počasí, délce topné sezony, technickém stavu domu a izolací, počtu spotřebičů… Pak je nezbytným pomocníkem správná technika.
Pila je základ
Velkou hromadu kulatin musíte zpracovat co nejefektivněji a v co nejkratším čase, aby se dřevo dostalo včas do sucha. Nemáte-li motorovou štípačku, začnete nařezáním kulatiny na menší koláče o délce jednotlivých polínek, které pak rozštípáte ručně kalačem. V opačném případě závisí pouze na velikosti štípače, zda dokáže zpracovat jen špalky, nebo se umí poprat i s kládou. Pak jednotlivé segmenty nařežete na potřebnou délku.
Vhodná je motorová pila patřičné velikosti, pro menší objemy práce stačí akumulátorová či elektrická. Benzinová v závislosti na rozměru zvládne nakrájet i velké špalky a případně ji lze využít třeba na kácení v místech, kam nedosáhne kabel.
Neopominutelným pomocníkem je koza na kulatinu. Praktické jsou výrobky z plechových výlisků, které lze k sobě posléze sklapnout, postavit ke zdi, a ušetřit tak hodně místa. Manipulaci s materiálem i pozdější trable s polínky, která neprojdou otvorem kamen, značně ulehčí měrka nebo doraz nastavitelný na potřebnou délku.
Pokud koza navíc disponuje držákem na pilu, práce je mnohem přesnější a podstatně bezpečnější. Pro větší objemy a přesnější práci se hodí velkorozměrné kozy, na které lze naskládat více kulatin a pořezat je najednou. Neustálé posouvání a přehazování stohu kulatin po každém řezu si však vyžaduje své.
Tzv. samosvorné kozy sice umožňují skvělý přístup k řezanému materiálu, jejich nevýhodou je však značná neskladnost. Když už, tak volte variantu, do které lze kulatinu nastrčit z boku a má lehce přestavitelný horní držák. Prostrkávání několikametrové klády otvorem v čele kozy a šroubování držáku je namáhavé.
Okružní pily vedou
Rychle a s minimální námahou zpracuje velké množství dřeva okružní pila s kolébkou. Většinou má délku polínek konstrukčně přednastavenou a jednotlivé kusy kulatiny pouze po každém řezu posouváte dále. Nejdůležitějšími parametry jsou hloubka řezu a šířka kolébky. Čím větší, tím tlustší kulatinu zvládne nakrájet.
Pokud to rozměry kolébky dovolí, kulatinu v ní lze samozřejmě pootáčet, a zpracovat tak i větší průměry. V moderním provedení je to mnohem bezpečnější varianta oblíbených klasických cirkulárek. Podomácku svařované či montované konstrukce často bez jakýchkoliv krytů a ochran vzbuzují strach i na velkou vzdálenost. I takové se však na venkově stále vyskytují.
Pásové pily jsou spíše anglosaskou tradicí, v našich luzích a hájích se ve vhodné velikosti vyskytují jen zřídka. Většinou jsou to litinové muzeální exempláře.
Sekery a štípačky
Sekání dříví sekerou je stejně jako kosení trávy krásná meditativní činnost, pro větší množství ale raději použijte štípačku. Levné a v kutilské scéně oblíbené řešení v podobě štípacího kuželového trnu přidělaného na starý elektromotor lze doporučit snad jen osobám s bohatými zkušenostmi s prací na rotačních strojích a dobrou úrazovou pojistkou. A jen tehdy, pokud konstrukci opatří důkladnou zábranou proti protočení, mechanickým přítlakem, kryty, motorovou brzdou a stop tlačítky.
Raději sáhněte po klasické štípačce – horizontální nebo vertikální – podle toho, jaký druh a množství dřeva hodláte zpracovávat. Menší a méně výkonné horizontální zvládnou rozštípnout kulatinu do zhruba 25 cm v průměru, stačí jim i obyčejná 230V zásuvka.
Vertikální ve velkém provedení dokážou naráz rozčtvrtit i tlustá metrová polena přes 30 cm v průměru. Jejich součástí je vyměnitelné příslušenství – klíny, štípací kříže atd. Výkon už ale často vyžaduje třífázovou přípojku. Nejvyšší výkon mají stroje poháněné spalovacím motorem, existuje také varianta připojená na traktorový náhon.
Skládaný, nebo sypaný?
Pro měření objemu dřeva se používá několik jednotek. Na internetu lze vyhledat dřevařské kalkulačky.
- S takzvaným plnometrem (prostorový metr, pm, pml, m³, cbm čili kubík), tedy krychlí o hraně 1 m vyplněné hmotou dřeva, se setkáte pouze při určování objemu kmenů stromů nebo nákupu řeziva. U palivového dřeva se používají jednotky vycházející sice ze stejného rozměru, ale reálný objem dřeva je podstatně nižší.
- Na množství lépe vychází prostorový metr skládaný či rovnaný (prm, prmr nebo rm). Jsou to většinou velká polena či štípané dřevo o délce 1 či 2 m naskládané na sebe. Záleží na pečlivosti skládání a velikosti polen, ale dřeva je vždy méně než v plnometru (0,6-0,8 plm), je však kvůli podílu lidské práce dražší.
- Nejběžnější je prostorový metr sypaný (prms, sprm nebo sm). Dřevo se nasype do kontejneru a mezery mezi (většinou menšími) polínky uberou na objemu (0,4-0,6 plm). Objemový rozdíl je jiný u polínek a malých odřezků či štěpky. Paleta většinou již naštípaného dříví se prodává v různých rozměrech, obvykle však má objem asi 1,6 prms.
PILY
- Miniaturní aku řetězová pila Fieldmann FZP 70105-0 je šikovným pomocníkem třeba při řezání větví do kamen. Ovládá se snadno jednou rukou a váží jen 1,2 kg. Cena 1 999 Kč bez baterie a nabíječky. www.fieldmann.cz
- Benzinová pila Oleo-Mac GS 451 se hodí na odvětvování, prořezávání i kácení středních stromů a také na přípravu dřeva na zimu. Pohání ji motor o výkonu 2,1 kW a řezání obstará americká lišta Oregon dlouhá 41 cm. Ke komfortu při práci přispívá spolehlivý antivibrační systém tvořený třemi pružinami a madlo s protiskluzovou úpravou. Cena 7 390 Kč. www.mountfield.cz
- Praktická skládací koza na řezání dřeva M.A.T. měří 82 x 79 x 81 cm a unese max. 100 kg. Po přidělání po domácku vyrobeného dorazu či stupnice můžete řezat polínka či menší kulatinu na přesný rozměr. Cena 690 Kč. www.hornbach.cz
- Kolébková pila Lumag WS-700T patří k vyšší střední třídě. Její 70cm vidiový kotouč roztáčí trojfázový motor o výkonu 5 kW. Robustní a kompaktní celokovová konstrukce zajišťuje dostatečnou stabilitu i při řezání velkých tvrdých polen. Cena 26 108 Kč. www.elespo.cz
ŠTÍPAČKY
- Štípačka na dřevo Vari 8 Ton Super Force 400 si poradí i s tvrdým a zakrouceným dřevem. Elektrický trojfázový motor s výkonem 3 kW vyvine tlak až 8 t. Pracovní dráhu pístu lze nastavit přesně podle délky polen, a tím zrychlit dobu štípání. Cena 16 790 Kč. www.vari.cz
- Štípacím kladivem s ostřím kalače for_q 3 000 g můžete štípat i velké kusy dřeva, zadní stranou hlavy lze zatloukat štípací klíny jako kladivem. Hlava kalače o hmotnosti 3 kg je vyrobená z kvalitní oceli a kombinace s topůrkem z hikorového dřeva o délce 85 cm zajišťuje vynikající přenos síly. Cena 929 Kč. www.hornbach.cz
- Pro velký výkon se hodí vertikální hydraulická štípačka Patriot 14T. Se strojem se dvěma rychlostmi pohybu a štípacím tlakem 14 t zvládnete snadno a rychle naštípat velký objem tvrdého dřeva s poleny o délce až 100 cm a šířce do 45 cm. Cena 26 990 Kč. www.mountfield.cz
- Polena o průměru až 25 cm s délkou až 52 cm bezpečně naštípete s horizontální štípačkou FZLS 1005H-E s přípojkou na 230 V. Dokáže vyvinout sílu až 5 t, je tedy vhodná spíše na kratší polena a na měkčí dřevo. Cena 6 999 Kč. www.fieldmann.cz
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům & Zahrada č. 10/2023.
Zdroj: Dům & Zahrada