Gabiony mají svůj původ v koších z proutí naplněných zeminou, využívaných jako mobilní obranné prvky na bitevních polích středověku. Název zůstal, ale změnil se účel využití: Dnešní gabiony jsou složeny z drátěných košů a naplněny kameny různých tvarů a barev. Díky svým vlastnostem se staly oblíbeným prvkem v moderním stavitelství.

Výhody gabionových konstrukcí

Gabiony nepotřebují drenáž, protože voda snadno proteče kameny. Další výhodou gabionů je, že odolávají působení vody i v extrémních podmínkách, např. při povodních. Jsou flexibilní v použití a mohou nahradit tradiční stavební prvky jako ploty nebo zdi. Gabiony mohou posloužit jako spodní, nosná část plotu.

Realizace gabionové sypané stěny:

Zdroj: Youtube

Správný výběr kamene pro gabiony

Pro gabiony ale není vhodný každý kámen. Důležité je, aby se jednalo o kámen nenamrzavý a odolný vůči povětrnostním vlivům. Volba frakce kameniva by měla odpovídat velikosti sítí gabionů. Existuje mnoho možností, od drceného kamene po valouny či říční oblázky. Svou roli při výběru kamenné výplně gabionů může hrát i barevný odstín použité horniny.

Instalace gabionů

Postup práce při stavbě gabionové zídky zahrnuje vyznačení polohy, vykopání otvorů pro sloupky, montáž drátěných panelů, sypání kameniva a finální úpravy. Je důležité postupovat metodicky, aby byl výsledek co nejlepší. Někdy je z estetických důvodů nutné kameny do košů pečlivě skládat.

Různé způsoby využití gabionů

Gabiony představují kombinaci funkcionality a estetiky a nabízejí mnoho možností využití. Poslouží jako opěrné zdi, ploty, protihlukové stěny, obklady a mnoho dalšího. Jsou ideálním řešením pro ty, kteří hledají trvanlivou a vizuálně atraktivní alternativu tradičním stavebním prvkům. Ať už je chcete využít jako opěrnou zeď, nebo jako dekorativní prvek ve vaší zahradě, gabiony nabízejí mnoho možností, jak oživit váš exteriér či interiér.

Zdroj: gabionreviews.com, familyhandyman.com