Jedním z nejčastějších míst, kde se objevuje průvan, jsou okna a dveře. Dlouhodobá expozice větrným podmínkám může způsobit opotřebení těsnění, což může vést k průniku studeného vzduchu do domu. Proto zkontrolujte těsnost oken a dveří a v případě potřeby vyměňte těsnění. Pro ty, kdo žijí ve starších domech s jednoduchým sklem, může být výhodné investovat do modernějších oken s dvojitým nebo dokonce trojitým sklem.

Záclony a závěsy

Ačkoliv mnoho lidí vnímá záclony a závěsy pouze jako dekorativní prvky, mohou významně přispět k tepelnému komfortu domova. Tepelné záclony, vytvořené z hustých materiálů, mohou poskytnout další izolační vrstvu proti průvanu. Ujistěte se, že vaše záclony či závěsy překrývají okenní rámy.

Montáž těsnicího profilu dveří:

Zdroj: Youtube

Izolace domu

Zásadní roli v udržení tepla v domě a chladu venku hraje izolace. Mnoho tepla může unikat skrze střechu, zejména v domech s nedostatečnou nebo starou izolací. Doporučuje se prověřit izolaci vašeho podkroví a přidat další vrstvy, pokud je to nutné. Rovněž stěny mohou být místem, kde teplo uniká. Pokud váš dům ještě nemá izolaci ve stěnách, může být vhodné investovat do její instalace.

Praskliny a trhliny

Průvan může pronikat i skrze malé praskliny a trhliny v konstrukci domu. Tyto trhliny se mohou objevit v důsledku usazování domu, poškození nebo stárnutí konstrukce. Je důležité pravidelně prozkoumávat dům a hledat tyto slabiny. Jakmile je najdete, můžete je zapečetit speciálními těsnicími pěnami nebo silikony, které jsou k dispozici v mnoha stavebninách.

Ventilační otvory a komíny

I když je důležité mít v domě dostatečnou ventilaci, nesmíme zapomenout na potenciální průvan, který může vzniknout skrze ventilační otvory nebo nevyužívané komíny. Pokud máte komín, který nepoužíváte, zvažte instalaci komínového poklopu, který zabrání průvanu. Ventilační otvory by měly být také pravidelně kontrolovány a zabezpečeny tak, aby byly efektivní, ale zároveň neumožňovaly vstup průvanu.

Zdroj: thespruce.com, familyhandyman.com