Při dnešních cenách bytů a výši výplat si většina z nás může pořídit jen nevelký byt. Ve dva plus jedna nebo dva plus kk najdeme domov, ale není-li přizpůsoben stísněným poměrům, pak nemůžeme hovořit o pohodlném bydlení. Přitom při jeho zařizování stačí vzít rozum do hrsti a znát pár drobností, které bydlení mnohonásobně zpříjemní.

Vše se odvíjí od počtu obyvatel v domácnosti a životního stylu. Zatímco bezdětný pár může jednu z místností obětovat ložnici, manželé s potomkem ji promění v dětský pokoj.

Řešení vždy existuje Jak ušetřit potřebné centimetry? Všimli jste si, že většina lidí se schází v kuchyni? Kořeny tohoto počínání najdeme už v minulosti, kdy tato místnost sloužila k přijímání návštěv a zároveň se v ní scházela celá rodina. Co tedy pro tentokrát vynechat klasický obývací pokoj, a naopak navrhnout prostornou kuchyň s dostatečně velkým jídelním stolem. I tady přeci můžeme sledovat oblíbený televizní pořad a pokud při jeho sledování nechceme sedět právě v jídelní židli, můžeme si pořídit některé z pohodlných mobilních sedáků. Vhodný je například vak, ve kterém může sedět i několik lidí najednou.

Pokud přeci jen chcete standardní pojetí, tedy kuchyň s obývacím pokojem, pak pro menší počet lidí, kteří pravděpodobně byt obývají, postačí také menší sedací souprava. Oceníme rozkládací model. Právě nejrůznější mechanizmy umožňující zvětšit v případě potřeby lehací plochu či zpříjemnit naše pohodlí (integrované podnožky, podhlavníky, područky) jsou praktické a vítané. Stejně jako stohovatelné nebo skládací židle či stolky s možností rozšíření odkládacího prostoru.

Úložné prostory Pravidlo číslo jedna zní: veškeré jinak nevyužité prostory přeměňte v úložné. I sebemenší místo totiž přijde vhod. Ideální jsou vestavěné skříně a skříňky. V horních částech místnosti vybudujte patro pro odložení kufrů, sportovních potřeb (lyží, snowboardů ad.). Velkou službu prokáže vnitřní vybavení, díky kterému získáme ve věcech dokonalý přehled, čímž zároveň šetříme potřebné centimetry. Významnou roli sehrává i způsob otevírání dvířek, tam, kde to nejde klasicky, použijme roletky, jejichž otevírání nebrání při procházení. Pro snadnější a bezpečnější manipulaci při vyndávání nebo ukládání zvolme speciální panty, které dovolí otevírání dvířek až na úhel 125°. Podobnou funkci zastávají u zásuvek plnovýsuvy, které umožní vysunutí celé zásuvky, takže uživatel přehledně vidí veškerý obsah, zároveň s ním může pohodlně manipulovat.

Pro kvalitní spánek Zpravidla se řeší rozkládací sedací soupravou, je-li určena ke každodennímu spánku, pak je nutné zvolit typ s matrací určenou pouze ke spánku. Spaní lze zajistit i vestavěným patrem, je nutné si ale uvědomit, že nahoře bývá teplo a zvláště alergikům se tu špatně spí. Proto je nutné, aby nad vyvýšeným lůžkem zbylo ještě dostatek prostoru. Řešení nabízí i vyvýšená pódia, pod lehací částí lze vybudovat pracoviště nebo úložný prostor. Tato varianta je výhodná zvláště v dětských pokojích. Posledním trendem jsou lůžka s pojízdným mechanizmem, který dovoluje postel vysunout ke stropu, anebo naopak dolů na zem.

Pomožme si vhodnými materiály K pocitu nestísněných prostor si dopomůžeme správnou volbou materiálů. Pryč s robustními dveřmi, nahraďte je zasklenými, které vytvářejí v prostoru pocit volnosti. Stejného výsledku dosáhnete, nahradíte-li některou ze sádrokartonových příček sklem, případně její část anebo sklo zčásti pískujte. Pěkně působí geometrické tvary. Kromě skla lze použít perspex nebo jiné plasty, nemusíme se bát ani barevného nádechu. Ostatně barva je dalším klíčovým bodem. Vybírejte světlé odstíny, které prostor rozzáří. Chcete-li použít tapety, vyvarujte se velkých vzorů, které na malý rozměr jen upozorní. Dejte přednost jemným nenápadným motivům, ideální jsou však stěny jednobarevné. V koupelně platí pravidlo, že čím menší formát obkladu, tím lépe. Ideální je mozaika nebo 15x15 či 20x20 cm. Nikdy dlaždice nepokládejte až ke stropu. Obklad by se měl od dlažby odlišovat formátem, vzorem i barvou. V každém prostoru využijte klam zrcadla, které místnost opticky zvětší.

-td- Foto: archiv