Jak nastoupí podzim, přijde s ním také sezona nachlazení a nakažlivých bakteriálních onemocnění. Pak je fajn mít doma katalytickou lampu na čištění vzduchu. Snadno ji přenesete z místnosti do místnosti, a kde bude stát, tam bude zdobit. I v době, kdy ji nebudete používat.

Tady dobře uvidíte, jak se s katalytickou lampou snadno pracuje:

Zdroj: Youtube

Kdo ji vymyslel a proč

Za vynálezce katalytické lampy se považuje francouzský lékárník Maurice Berger, první katalytickou lampu měl vyrobit koncem 19. století a také si ji nechal patentovat. Berger vlastně zdokonalil systém katalytického hoření za účelem čištění vzduchu, za nímž stojí jiná jména. Tenkrát se žhavá novinka používala hlavně ve zdravotnických zařízeních, přesněji v nemocnicích. A také na dalších místech, kde o bakteriální aktivitu není nouze. Ano, v márnicích.

Po 1. světové válce přišly více ke slovu dezinfekční prostředky, katalytické lampy se postupně "přemístily" do jiných veřejných a rovněž soukromých míst a kromě dezinfekce vzduchu nabídly také provonění prostor.

Geniální svou jednoduchostí

Proč bychom měli v 21. století používat katalytické lampy? Díky nim doma vyčistíte vzduch, zbavíte se většiny bakterií, omezíte přenos infekčních chorob. A jako zázrakem zmizí mnohé pachy, včetně cigaretového kouře nebo aroma vašeho mazlíčka či spáleného jídla v kuchyni. Užitečné jsou i pro alergiky. Samozřejmě jde o efekt dočasný, nicméně účinek z pohledu likvidace bakterií má přetrvávat ještě minimálně dalších 24 hodin po použití katalytické lampy. V době podzimních infekcí klidně zapalujte lampu každý den.

Jak to funguje

Dekorativní lampa pracuje na principu katalytické oxidace. Vlastně jde o hoření bez plamene a typického kouře, jak to vidíte třeba u svíček. Ale katalytická lampa nespaluje kyslík a nevytváří škodliviny. Katalytická oxidace také funguje jinak než známé aroma difuzéry, které překrývají pachy a díky vonné esenci byt provoní. Katalytická lampa nic nepřekrývá, naopak pachy lidově řečeno stáhne a zneutralizuje. Pokud použijete náplň s vonnou esencí, ještě přidá novou příjemnou vůni podle vašeho výběru.

Jdeme na to

Do katalytické lampy nalijte k tomu určenou náplň, může být čichově neutrální nebo s vonnou esencí. Pak vložte knot s kamínkem z pórovité keramiky (hořáčkem). Při prvním použití poté počkejte asi 20 minut, aby se knot dobře nasákl. Pak kamínek zapalte, po maximálně 2 minutách plamen sfoukněte, přikryjte dekorativním víčkem s otvory. A nechte lampu pracovat, v jedné místnosti po dobu zhruba 20, maximálně 30 minut (záleží na její velikosti, například pokoj o podlahové ploše 10 až 15 m² rovná se 20 minut).

Pak ji můžete přenést třeba z obýváku do ložnice a zase nechat několik desítek minut pracovat, a tak obejít postupně celý byt. Ale nemusíte, záleží, kde chcete čistit vzduch. Až budete mít vyčištěno, zaklopte lampu zaslepovací zátkou, opravdu pevně, tím ji uhasíte, a přidejte dekorativní víčko.

Rady pro začátečníky

  • Do katalytické lampy se prodávají náplně, které se svým obsahem liší od náplní do aroma difuzérů.
  • Při zapalování počítejte s tím, že plamen nemusí být žádný drobek, proto lampu VŽDY zapalujte na bezpečném místě.
  • Nezapomeňte, že lampa v provozu je velice horká, proto s ní manipulujte opatrně.

Zdroj: academic-accelerator.com, idnes