Kování může být vyrobeno z různých materiálů, včetně nerezu, chromu, niklu, bronzu, mosazi či eloxovaného hliníku. V závislosti na umístění a frekvenci použití se mohou některé materiály jevit jako vhodnější než jiné. Například vnitřní dveře často mají BB otvor, zatímco vstupní dveře mají otvor pro cylindrickou vložku.

Různé varianty kování

Exteriérové kování je ideální pro venkovní podmínky a musí být odolné vůči různým klimatickým vlivům. Bezpečnostní kování může být instalováno jak na vnějších, tak na vnitřních dveřích v závislosti na požadavcích majitele a je často požadováno pro vyšší zabezpečení. Protipožární kování musí splňovat specifikované normy a je často kombinováno s bezpečnostními zámky.

Jak nainstalovat nové dveře do starého prostoru:

Zdroj: Youtube

Vnitřní kování

Dveřní kování u vnitřních dveří může být štítové nebo rozetové. Štítové kování je jednodílné a pokrývá kliku i klíčový otvor, zatímco rozetové kování je dělené a vyžaduje, aby otvory ve dveřích byly provrtané skrz.

Směr otevírání dveří

Je důležité znát směr otevírání dveří, protože to ovlivní typ kování, který potřebujete. Pokud například otevíráte dveře doleva, potřebujete levé kování.

Věnujte pozornost tloušťce dveří

Tloušťka dveří je klíčovým faktorem při výběru kování, protože určuje délku spojovacích šroubů. Pokud je vaše kování příliš krátké nebo dlouhé pro vaše dveře, může být potřeba zakoupit prodlužovací sadu s delším čtyřhranem a šrouby.

Zdroj: thespruce.com, bobvila.com