Dymnivka žlutá Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Jejím původním domovem je jižní Evropa, setkat se s ní však můžeme i v našich lokalitách, kam se většinou dostala jako zplanělá rostlina. Patří k rodu čítajícímu okolo 300 druhů letniček, dvouletek a oddenkatých trvalek vyskytujících se v oblastech mírného pásma severní polokoule, kde rostou na nejrůznějších stanovištích od lesů po kamenité svahy. Často mívají až třikrát zpeřené listy s jemně dělenými lístky propůjčujícími jim vzhled kapradin. Jako ve větru vlající se nad nimi vypínají hrozny trubkovitých květů se čtyřmi korunními plátky. Vnější pár lístků má dozadu obrácené špičky a ostruhu, zatímco vnitřní zahnutý zakrývá tyčinky a čnělku.

Květenství

Od května přes celé léto až do začátku podzimu. Plody jsou tobolky obsahující kulovitá semena s bělavým masíčkem.

ČTĚTE TAKÉ:

Vlastnosti

Dymnivka je řazena mezi slabě jedovaté rostliny, protože obsahuje toxické alkaloidy, které občas zapříčinily otravu zvířat. Takže pozor na domácí mazlíčky!

Pěstování

Dymnivka žlutá Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Této rostlině se nejlépe daří na polozastíněných stanovištích s kamenitou a dobře propustnou humózní půdou, která nikdy úplně nevysychá. V zahradách nachází uplatnění především na mírně zastíněných skalkách, ve škvírách zdí či podél nich, ale též jako stromový podrost, kde se často i sama vysévá.

Množení

Dělením trsů na konci jara nebo výsevem čerstvě vyzrálých semen. Ta však mají značně rozdílnou dobu klíčivosti.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com