Sto dvacet sedm let po vynálezu Edisonovy žárovky považujeme osvětlení interiéru za samozřejmé, a tak při výběru lampy hraje vedle jejího vzhledu významnou roli zdroj osvětlení. Vědci měli dostatek času ho vylepšit… Autor: archiv Soustředili se na naše potřeby… vedle prvotního poslání, tedy osvětlit prostor, se celou dobu snažili vylepšit svítivost, snížit spotřebu energie, prodloužit životnost a nabídnout nám více barev světla. To vše se rok od roku dařilo lépe… Předchůdce žárovky Využíváme ji dodnes, avšak spíše při romantických příležitostech – svíčka. Ještě před Edisonovým vynálezem se používala běžně, přestože to bylo svým způsobem docela nebezpečné. Dokonce až do roku 1948 sloužila svíčka ve fyzice jako jednotka svítivosti (mezinárodní svíčka SI a Hefnerova svíčka HK), poté převzala její vládu kandela.

Autor: archiv Svíčku nahradila žárovka (první se rozzářila 21. 10. 1879), která se v téměř nezměněné podobě používá dodnes. Jenže světlo využívá pouze ze 3 % spotřebované energie, a tak je celkem logické, že její nehospodárnost byla překonána. Nové zdroje Mezi nejčastěji využívané zdroje osvětlení patří halogenové žárovky, které oproti běžným žárovkám svítí při stejném výkonu o 30 % jasněji a jejich životnost je dvojnásobná. Používají se ve většině dekorativního interiérového osvětlení, v lankových systémech a osvětlení v podhledu. Výběr se řídí jejich vyzařovacím Autor: archiv úhlem, který může být 10 - 60 stupňů. Platí, že menší úhel je vhodný na osvětlení jednotlivých předmětů (obrazu, sošky), větší pak osvětluje část zdi apod. Výhodou halogenových žárovek je možnost jejich stmívání a integrace UV filtru.

V našich domovech zdomácněly také zářivky, které díky předřadníkům neblikají a svítí ihned po zapnutí. Používají se zejména k osvětlení kuchyňské pracovní desky a v koupelnách k zrcadlu. Dobré vlastnosti zářivky donutily výrobce najít řešení, které umožní trubici „vtěsnat“ do menších svítidel. Řešení bylo jednoduché – stačilo trubici stočit – vznikla kompaktní zářivka. Jenže tvar se neujal, a tak výrobci zdroj vylepšili – tedy navrátili se k zavedenému a kompaktní zářivce propůjčili klasický tvar žárovky. Její životnost se vyčísluje na cca 6.000 hodin, což je 6x déle než u běžné žárovky. Oproti ní ušetří až 75 % elektrické energie. Světelná budoucnost Už před několika lety byly světu představeny LED diody. Zpočátku se díky malé svítivosti využívaly jako zdroje u navigačního osvětlení (zemní svítidla u příjezdových cest), později v Autor: archiv některých dekorativních lampách. Jejich účel byl ale jednostranný. Výrobci investovali do vývoje těchto zdrojů nemalé částky, viděli v nich totiž velkou budoucnost – a nemýlili se.

Od začátku totiž díky dlouhé životnosti a velmi nízké spotřebě elektrické energie vyhovovaly nárokům uživatelů. Časem se LED diody daří zdokonalovat. Mají vylepšenou optiku a lepší chlazení, což přeloženo do českého jazyka znamená, že se zvýšila jejich svítivost, životnost a neporuchovost. V současné době se jejich životnost počítá na úctyhodných 60.000 hodin. V kombinaci s výběrem 16 miliónů různých barev a nízkou spotřebou elektrické energie patří k bezkonkurenčním zdrojům osvětlení. Autor: archiv Jak vybírat zdroj osvětlení? 1. Nesmí přečnívat ze stínítka 2. Musí mít vhodnou barvu 3. Na toaletách a v koupelnách musí ihned reagovat na zapnutí 4. Musí mít shodný závit a předepsaný výkon

-td-Foto: Archiv

OSVĚTLENÍ PRO INTERIÉRY - lustry, lampy, designová svítidla - KLIKNĚTE!