Koleus, africká kopřiva Encyklopedie, rostliny, kopřiva, pokojovky Autor: archiv (Coleus blumei) je nenáročná a velmi dekorativní pokojová rostlina. Oblibu si získala zejména díky svým pestře vybarveným listům kopinatého tvaru vstřícně postaveným na bylinných hranatých stoncích, které odspodu dřevnatí. Popisovat detailně jednotlivé znaky by bylo vzhledem k jejímu jménu nošením dříví do lesa. Stačí, když si představíme obyčejnou luční kopřivu, kterou jsme předtím pomocí štětce pestře vybarvili. Škála jejích barev je v tomto případě rozmanitá. Začíná od bílé a vede přes žlutozelené odstíny nebo jasně červenou až po tmavě fialovou barvu. Nápadně mnohdy bývají zvýrazněny okraje jejích listů a často i žilkování. Podle příslušného hybridu se můžeme setkat jak s jednobarevným, tak proužkovaným nebo mramorovaným vzorem, obroubením čepele či jinou kresbou. Občas nás tato rostlina překvapí i světle modrými kvítky připomínajícími šalvěj, ale ty je (viz pěstování) lépe zavčas odstranit.

Původní vlastí africké kopřivy jsou tropické oblasti Afriky a Asie, kde se rostliny rodu Coleus vyskytují asi ve 150 druzích. Mohou to být pouze jednoleté nebo vytrvalé byliny, ale Autor: archiv též polokeře.

Pěstování

První podmínkou úspěšného pěstování je umístění. Pokud nás má tato rostlina okouzlovat svým vybarvením, bude potřebovat intenzivní a rozptýlené světlo, ve stínu ztrácí barvy. Snese i mírné sluníčko, ale před ostrými paprsky bychom ji měli chránit, mohly by jí popálit listy. Vyhovuje jí stálá pokojová teplota mezi 17 a 20 °C, nejméně však 12 °C, v létě ji můžeme vynést ven. Dále je třeba dbát na pravidelnou zálivku a udržovat substrát během léta stále vlhký. V zimním období je třeba zalévání naopak omezit. Sytému vybarvení dopomůžeme rovněž pravidelným přihnojováním univerzálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. V létě to bude poměrně často – každých 14 dní, během zimy hnojení výrazně omezíme na jednu až dvě dávky.

Encyklopedie, rostliny, kopřiva Autor: archiv Koleus se obvykle pěstuje jako jednoletá bylina, při troše péče nám však vydrží v plné kráse i několik let. Pak ji ale na jaře musíme přesadit do většího květináče. Nejlépe jí vyhovuje mírně kyselý humózní substrát s pH 6.

Pro zachování skutečně perfektního vzhledu je však třeba dodržet ještě jednu podmínku, a sice zaštipování vrcholů, které provádíme vždy za dva až tři týdny. Podpoříme tím větvení a současně zamezíme tvorbě květů, které způsobují nevzhledné vytahování rostliny.

Choroby a škůdci Nejčastějším problémem při pěstování bývá opadávání listů, které je většinou zaviněno slabým světlem, nízkou teplotou nebo nedostatkem vody a vzdušné vlhkosti. Ale pozor, některé rostliny samy od sebe přes zimu shazují listy. Měli bychom se proto při nákupu poradit s odborníkem a nenechat se později zaskočit. Ze škůdců napadají africkou kopřivu prakticky jenom mšice, které snadno zlikvidujeme třeba za pomoci pirimoru.

Encyklopedie, rostliny, kopřiva Autor: archiv Množení Můžeme provádět ze semínek i z vrcholových řízků 7,5 až 10 cm dlouhých, které odebereme na jaře nebo v létě z nekvetoucích stonků. Odřízneme je těsně pod kolénkem a zbavíme spodních listů. Pak dolní část obalíme v práškovém stimulátoru a zasadíme do tyčkou vypíchnuté jamky v substrátu. Po udusání a důkladném zalití přikryjeme květináč igelitovým pytlíkem s podpěrami ze špejlí. Nádobu umístíme na teplém a světlém místě bez přímých slunečních paprsků. Přibližně za dva týdny řízky zakoření a začnou růst. Pak už jen postupným odstřiháváním odstraníme průsvitný sáček a po aklimatizaci přeneseme rostlinu na trvalé stanoviště.

Řízky koleusu však snadno vyhánějí kořínky i v nádobě s vodou, což bude pro amatérské pěstitele jednodušší.

Autor: archiv Autor: archiv Autor: archiv  

-šum- Foto: www.profimedia.cz