Autor: archiv Fíkovník (ficus carica) patří mezi nejstarší ovocné stromy využívané a následně pěstované člověkem. Jeho dužnaté plody plné semínek dokážou v horku osvěžit, dodat energii, ale jsou i sladkou pochoutkou v podobě sušeného ovoce. Poznáme ho podle prohnutých dlanitě zpeřených listů se třemi až pěti laloky, především však podle nápadných plodů ve tvaru hruštičky. Fíkovníky se dělí na samčí a samičí, o jejich opylování se stará zvláštní druh hmyzu - vosička stehnatka. Ta v našich podmínkách nežije, a proto u nás mohou plodit pouze fíkovníky tak zvané adriatické skupiny, které vnější opylování nepotřebují. Jejich další výhodou je, že plodit může úplně každý, i samostatně rostoucí keřík.

Fíkovníky náleží do společného rodu s fíkusy, který čítá okolo 800 druhů, rostoucích zejména v tropických oblastech Asie, Indonésie, Afriky a Austrálie. Samotné fíkovníky se nejhojněji vyskytují v oblastech okolo Středozemního moře, kde provázejí člověka už od dob antické civilizace. Na rozdíl od fíkusů snášejí i menší mrazy, takže zdárně vegetují třeba na Krymu, v Bulharsku nebo v Moldávii. Existují však úspěšné pokusy s jejich venkovním pěstováním i v našich Autor: archiv podmínkách, například Valdštejnská zahrada v Praze. Nejosvědčenějším způsobem však zůstává pěstování v přenosné nádobě, kterou v létě přeneseme na zahradu, v zimě zpět pod střechu.

PěstováníJak na zahrádce, tak v květináči potřebují fíkovníky mírně alkalickou, těžší, ale dobře propustnou zem s menší drenážní vrstvičkou u dna. Květináč má být dostatečně veliký, ale počítejme s tím, že je třeba rostlinu každým rokem přesazovat do maličko větší (cca o 3 cm) nádoby. Při té příležitosti jí můžeme mírně zkrátit kořeny, což snáší poměrně dobře. Dosáhne-li velikost květináče únosné míry, měníme alespoň horní vrstvu zeminy.

J Autor: archiv ako většina exotických dřevin plodících ovoce, potřebují i fíkovníky v našich podmínkách pravidelně hnojit. Na zahrádce to budou minerální hnojiva v dávce 70 g/ m2, doplňovaná tekutými hnojivy, v květináči pouze tekutá hnojiva dodávaná jedenkrát za tři týdny během vegetace. Je třeba dbát i na pravidelné zalévání, aby kořenový bal nikdy úplně nevyschnul. V období zimního klidu se hnojení a zálivka omezí na minimum.

Fíkovníky vyžadují teplé a osluněné stanoviště chráněné před studeným větrem. Rostlinu je však třeba chránit zastíněním před jarním sluníčkem, které by mohlo poškodit mladé výhonky a ohrozit budoucí plody.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat zazimování. Nejnižší únosná teplota, kterou dokáží fíkovníky zvládnout bez ochrany, je minus 7 °C, je však lepší se o ně postarat, jakmile se teploty začnou pohybovat okolo nuly. To nám signalizuje, že je třeba nádoby v květináči přenést do nevytápěné místnosti, kde rostliny shodí listí a na jaře znovu vyraší.

Smokvoň, fíkovník, fíky, strom, rostlina, encyklopedie Autor: archiv Keříky pěstované na volném prostranství nestačí jenom zakrýt chvojím. Musí se okolo nich sestavit pevná kostra zapuštěná hluboko do země, pak teprve obalit stromek slámou nebo větvičkami jehličnanů, a to celé obložit polystyrenem nebo obalit fólií a zajistit proti větru.

Každý fíkovník je dobré na jaře mírně prořezat. V každém případě zkrátíme příliš staré výhony a odstraníme odumřelé, které by bránily růstu výhonků nových. Nemusíme mít strach, protože tato dřevina poměrně dobře snáší řez. Ostatně, i nejlepší způsob množení je pomocí řízků.

ZajímavostiČerstvé fíky obsahují 20 až 26 % sacharidů, sušené až 75 %. Dále obsahují asi 1 % tuku a 6 % bílkovin. Pojídají se jak čerstvé, tak i sušené, připravují se z nich kompoty, džusy, marmelády i likéry. V Africe se navíc využívá nálev z kořenů fíkovníku, kůry a listů pro zvýšení laktace krav. Latex (míza) bývá v lidovém léčitelství využíván k odstraňování bradavic.

Tip na recepty s fíky: Zkuste si uvařit kuřecí terinku s fíky, vepřovou panenku fíky zdobenou nebo ovocný salát.O blahodárných účincích fíků se dočtete více ZDE.

-st-Foto: www.profimedia.cz