Leknín Charlie's Choice má široké paprsčité květy uhrančivých barev vycházejících od světle oranžovožluté na vnějších okrajích až po červeně vybarvený střed. Každý z květů dorůstá v průměru okolo 12 cm a mírně vyčnívá nad vodou. Okrouhlé listy voskového lesku bývají na počátku zbarveny do hnědozelena, velice brzy však získají typické světle zelené zbarvení. Jejich výhodou je, že svou velikostí jen o málo převyšují rozměry květů, a tak zbude dostatek volného místa pro proplouvající rybky.

Tato odrůda leknínu byla vyšlechtěna v Americe, kde se stala velice populární především díky celkově menšímu a pomalejšímu růstu. I když se to bude zdát zpočátku nelogické, je to pro majitele zahradních jezírek obrovská výhoda, protože původní bujně rostoucí lekníny brzy zaplevelily vodní nádrže a jen velice těžko se daly redukovat.

Květenství

Podle klimatických podmínek, průměrné roční teploty a oslunění během dne může kvést už od poloviny května až do konce září, za teplého počasí i o několik týdnů déle. Nenechme se zmást tím, že lekníny rozevírají své květy až okolo 10té hodiny dopoledne, při špatném počasí třeba také až k večeru.

Pěstování Leknín Charlie's Choice je určen pro středně velká jezírka a rybníčky s velikostí hladiny od 15 m2 s hloubkou mezi 30 až 60 cm. Počítejme s tím, že až vyroste, bude pro sebe potřebovat přibližnou plochu o rozměrech 50 x 150 cm.

Kořenit může přímo u dna, ale výhodnější bude sáhnout po plastové nebo keramické nádobě o objemu 5 až 7 litrů. K zasazení použijeme substrát pro lekníny a vodní rostliny promíšený s oblázky, popřípadě jílovitou půdou doplněnou přídavkem rašeliny a proleželého kravince. Během vegetace je dobré hnojit speciálním tuhým hnojivem.

V našich podmínkách může tento leknín přezimovat, je však třeba přemístit nádobu s rostlinou na co nejhlubší místo a jezírko dle možností zakrýt. Pokud se ale rozhodneme z jakýchkoliv důvodů přestěhovat nádobu s rostlinou na chráněné místo, dbejme, aby nikdy nezůstala úplně na suchu. Množit lze dělením s tím, že oddenky necháme zakořenit v menších hloubkách a teprve po ujmutí je budeme postupně přesazovat do větších. Pěstební nádobky můžeme též umístit v menší oddělené nádržce, kterou překleneme fóliovým krytem.

Leknín Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com