Prvosenka jarní je rostlina, kterou nemůžeme přehlédnout. Lidově je nazývána petrklíč, protože otevírá dveře k jaru. Zaujme nás trsem převislých žlutých trubkovitých kvítků, které vyrůstají ze stejně dlouhého Prvosenka jarní Autor: archiv kalíšku a připomínají pouťovou trumpetu. Nápadné jsou i oválné, podvinuté, svrasklé měkké listy s vroubkovanými okraji, tvořící přírodní růžici. Má kratší – několik centimetrů dlouhé, zato silné kořeny, díky nimž může žít na jednom místě až 50 let.

RozšířeníVe volné přírodě roste ve svěžích až mírně suchých, kyprých alkalických půdách v dubových lesích a bučinách, ale též podél křovin a na slunných stráních. Můžeme se s ní setkat prakticky v celé Evropě kromě Středozemí. V ČR se hojně vyskytuje od nížin až po horské oblasti do 800 m n. m.

Doba květenstvíV našich klimatických podmínkách rozkvétá od konce března do května.

MnoženíNa zahrádce se jí daří nejlépe v polostínu, snese však i osluněné místo, pokud má mírně kyprou humózní půdu s dostatkem vláhy. Může růst při okrajích trávníků, nejčastěji se však pěstuje na skalkách. I tato rostlina se dá množit dělením, výhodnější je generativní množení ze semen.

Přihnojování umělými hnojivy nemá ráda, Autor: archiv vadí jí zejména nadměrné dávky dusíku, které způsobují úbytek velikosti a květů.

OchranaVzhledem k širokým možnostem využití není divu, že se dnes prvosenka ocitla na seznamu ohrožených rostlin a v přírodě je přísně chráněna. Veškeré pochoutky a léky tedy pouze z vlastní zahrádky!

ZajímavostiZpůsoby využití prvosenky jarní jsou opravdu rozmanité. Používá se jako čajová směs, přidává se do nálevů, připravují se z ní saláty a vyrábějí džemy. V léčitelství se využívá při léčení horních cest dýchacích, rozedmě plic a při akutní chronické bronchitidě. Extrakt z prvosenky lze též využít jako antirevmatikum, ve velkých dávkách však může způsobit podráždění žaludku a průjmy.

Prvosenka jarní tzv. Petrklíč - jednoduchý květ Autor: archiv Autor: archiv Autor: archiv  

-šum-Foto: www.profimedia.cz