Tařičky jsou typicky skalkové rostlinky vysoké 10 až 15 cm, které na sebe upozorní malými, ale nápadnými kvítky. Ty mohou být podle Skalničky, tařička, Aubrietta hybrida Autor: archiv jednotlivých druhů červené, fialové, modré nebo i bílé. Čtyřhranné kvítky jsou nahlučeny v hroznech. Jejich plazivé stonky s podlouhlými laločnatými listy se shlukují a vytvářejí na záhonech celé polštáře. Dostaly se k nám z jižní Evropy nebo z Malé Asie, dnes však už mezi zahrádkáři patří k oblíbeným skalničkám.

KveteníV našich podmínkách kvetou od dubna, ale květenství se často opakuje, takže se s jejich kvítky můžeme setkat běžně i v červenci nebo později.

PěstováníTyto květiny jsou vhodné do všech skalek, na zídky i do trvalkových záhonů nebo do květináčů. Vyhovuje jim suchá propustná půda s dostatkem humusu, slunné stanoviště nebo polostín. Hnojení prakticky nevyžadují. Chceme-li je mít v květináči, promíchejme nejprve humózní zeminu s pískem, můžeme přimíchat i trochu mletého vápence a drobné kamínky.

Salničky, tařička, Aubrietta hybrida Autor: archiv Skalničky, tařička, Aubrietta hybrida Autor: archiv Skalničky, tařička, Aubrietta hybrida Autor: archiv

Šalvěj lékařská příjemně zavoní

Šalvěj lékařská je keřovitá vytrvalá bylina, už z dálky nápadná svými modrými až fialovými kvítky kalíškového tvaru uspořádanými do lichoklasu. Podlouhle vejčité a jemně vroubkované listy stříbrošedé až zelené barvy jsou zpočátku plstnaté, u starších Byliny, léčivky, šalvěj lékarská, Salvia officinalis Autor: archiv rostlin však už zcela hladké. Nápadná je však především svým velmi silným aroma, které někomu může zdánlivě připomínat mentol.

Je to bylina, která se k nám dostala z teplejších oblastí, především ze Středomoří. Už ve starém Římě se pěstovala jako léčivá bylina. Na území dnešních Čech se dostala v 9. století pravděpodobně zásluhou mnichů. Od té doby byla pěstována v klášterních zahradách, dnes už patří k běžně pěstované rostlině, která na mnoha místech zplaněla.

KvětenstvíObvykle kvete již od května do července.

PěstováníTato bylinka se dá poměrně snadno pěstovat na zahrádce i v květináči. Vyžaduje pouze slunné místo a dobře propustnou – nejlépe vápenatou půdu. Nevyžaduje přílišnou zálivku, ale v nádobě ji samozřejmě nemůžeme nechat zaschnout. Velmi dobře se též množí. Semínka se vysévají v březnu, během roku z ní můžeme odebírat řízky, které na chráněném a dobře zalévaném místě snadno zakoření.

ZajímavostiZ celé řady příznivě působících látek obsahuje především silice, třísloviny a Bylinky, léčivky, šalvěj lékařská, Salvia officinalis Autor: archiv přírodní kyseliny, které jí dávají léčebné účinky. Šalvěj lékařská působí jako antibakteriální prostředek, který pomáhá při hojení hnisavých ran, používá se k vyplachování úst při zánětech, posiluje však i trávicí soustavu a snižuje pocení, pomáhá i proti průjmům. Má blahodárný vliv také na mozek, protože zlepšuje koncentrace a pomáhá proti stresu. Používá se však také jako koření k různým masům či do polévek. Lze ji též používat jako tinkturu, kterou si můžeme sami vyrobit tak, že necháme listy a nať louhovat v alkoholu na slunném místě po dobu alespoň 10 dnů.

Bylinky, léčivky, šalvěj lékařská, Salvia officinalis Autor: archiv Bylinky, léčivky, šalvěj, Salvia officinalis Autor: archiv Bylinky, léčivky, šalvěj lékařská, Salvia officinalis Autor: archiv

-St-Foto: www.profimedia.cz