Na rozvoj průmyslových zón může Česká republika získat ze strukturálních fondů Evropské unie do roku 2006 částku 80 milionů eur (2,5 miliardy Kč). V období 2007 až 2013 by to mělo být několikanásobně víc. Na třetím ročníku mezinárodní konference o realitním trhu Real Estate Market to řekl ředitel divize podnikatelských nemovitostí a regionů agentury CzechInvest Zdeněk Jana.

Ze státního rozpočtu by v letošním roce měla na rozvoj průmyslových zón plynout zhruba miliarda korun. Loni to bylo 855 milionů.

Mezi nejvýznamnější zóny v republice patří například Černovická terasa v Brně, průmyslová zóna v Ostravě - Hrabové nebo v Kolíně - Ovčárech, kde se staví nová automobilka konsorcia firem Toyota-Peugeot-Citroën (TPCA). Ke strategickým projektům státu patří také žatecká zóna Triangle, severomoravské Nošovice a západočeský Cheb.

Peníze z evropských fondů je možné využít na výstavbu i rozvoj již existující průmyslové zóny, výstavbu nájemního objektu nebo jeho rekonstrukci i na projektovou dokumentaci.

Od roku 1998 do konce loňského roku poskytl stát na rozvoj průmyslových zón zhruba tři miliardy korun. Investorům tak připravil 79 zón na území přibližně 1500 hektarů a vytvořil přes 24.000 pracovních míst.

Průmyslové zóny přispívají k rozvoji regionu i celé ekonomiky a zvyšují zaměstnanost. Na jejich rozvoji tak mají zájem i sousední Polsko, Slovensko a Maďarsko, které s Českem soupeří o zahraniční investory.

Gergely Mezö z velvyslanectví Maďarské republiky na konferenci podotkl, že k úplnému rozvoji průmyslových zón je třeba šesti až osmi let. Dodal, že v Maďarsku vzniklo do konce loňského roku na 165 průmyslových parků, jejichž celková rozloha je přes 9000 hektarů. -čtk-