![]() |
Základem je zeleň
Indonésie je souostroví s velmi bujnou vegetací, výše zmíněné klimatické podmínky jsou pro zdárný růst rostlin více než optimální. Zeleň je všude kolem lehkých obydlí, jejichž nejdůležitější částí je střecha - domy musí své obyvatele chránit před sluncem i deštěm, ne před chladem. Jestliže se tedy chceme inspirovat indonéským stylem v pravém slova smyslu, jako základ bychom měli zvolit možná trochu netradičně ne nábytek, ale rostliny z tropického a subtropického pásma. Vybírat můžeme z nejrůznějších netíků s jemnými vějíři listů, aglaonem, některých druhů stále zelené žebrovice, chybět by neměla okázalá diefenbachie či fíkus. Indonésané žijí zvolna a ve stálém sepětí s přírodou, v interiéru by proto rostliny neměly chybět, abychom v něm i v evropských podmínkách vždy našli místo pro odpočinek po rušném dni. Optimální je prostor s dostatkem mírného, nikdy ne přímého slunečního světla.
Teak všude, kam se podíváš
Nejčastěji používaným materiálem na výrobu
![]() |
![]() |
Staronové je stylové
Neopracovanost materiálů, patinovaný nábytek, podlaha z hrubých prken, ručně vyráběná keramika, hrubé tkaniny se vzory v barvách země a rostlin, to jsou atributy současného moderního designu, který lze shrnout do slovního spojení „s otiskem přírody“. Návrat k tradicím a původnímu
![]() |
![]() |
Jestliže nechceme zařídit celý interiér v ryze indonéském stylu, je možné tyto kusy zkombinovat s evropským dřevěným nábytkem – zajímavě například působí jídelna v restaurovaném panském statku s ústředním masivním bytelným stolem, teakovými, jakoby již opotřebovanými židlemi a rohovým příborníkem z téhož materiálu. Celek pak zajímavě doplní třeba částečně odhalené kamenné zdivo.
Indonésie je země s bohatou kulturní tradicí, ovlivňovanou náboženstvím – zprvu hinduismem, posléze islámem a částečně i křesťanstvím. To vše se odrazilo v umění – typické jsou nejrůznější loutky, masky či sošky, kterými lze interiér „zabydlet“.
-Dana D. Daňková-Foto: www.profimedia.cz, Sanu Babu, Iveta Kopicová