Někdy se stává, že již po několika letech je fasáda domu znečištěna prachem nebo sazemi a omítka může být také napadena řasami a dokonce i plísní. Míra znečištění závisí na tom, kde se dům nachází. Fasády bude třeba čistit častěji, pokud budova sousedí například s rušnou ulicí nebo průmyslovým závodem. Důležitá je také struktura omítky. Hladké povrchy budou méně náchylné k znečištění.
Nasákavost omítky
Důležitá je také savost omítky. Čím vyšší je savost, tím menší je šance, že déšť nečistoty smyje. Je pravděpodobnější, že nečistoty budou deštěm pohlceny a s vodou proniknou hlouběji, čímž se nevábný efekt udrží. Někdy jsou za znečištění fasády zodpovědné řasy nebo plísně. Zejména pokud se dům nachází v blízkosti lesa nebo v oblasti se zvýšenou vlhkostí. Všechny tyto faktory ovlivňují četnost čištění fasády.
Čištění řas na fasádě:
Které omítky více absorbují nečistoty?
Z široké škály dnes používaných tenkovrstvých omítek se nejvyšší nasákavostí vyznačují minerální omítky. Silikátové, akrylátové a silikonové omítky jsou mnohem méně nasákavé. Skupina silikonových omítek je méně náchylná k ušpinění a zachovává si delší dobu svou barvu a dobrý vzhled. Omítky s perličkovou strukturou jsou samozřejmě nejnáchylnější k zašpinění, protože veškeré nečistoty se rády usazují v jejich spárách. Stejný typ omítky, ale s texturou nebo lamelovou strukturou bude méně náchylný k zašpinění, a to tím více, čím menší je průměr zrna, což vede k hladší omítce. Minerální omítky nemají žádnou ochranu proti řasám a plísním. Tím se liší od polymerních omítek (silikonové, silikátové, akrylátové, siloxanové). Ty ve svém složení obsahují vhodné biocidy, tj. látky, které aktivně chrání proti biologické korozi.
Čisticí prostředky na fasádu
Nejprve je třeba určit, s čím máte co do činění - se znečištěním fasády, nebo s řasami či plísněmi. V případě pochybností musíte diagnózu přenechat odborníkům - stavebním mykologům. K očištění fasády od prachu a lehkých nečistot postačí voda. Pokud jsou nečistoty těžší a obtížněji odstranitelné, je vhodné použít specializované přípravky na čištění fasád. Pokud je přípravek připraven k použití, stačí jej pouze smíchat. Pokud jste si zakoupili koncentrát, musíte jej nejprve smíchat s přesně odměřenou dávkou vody. Poměr obou složek najdete na etiketě.
Nezapomeňte na pomůcky
Při čištění fasády používejte ochrannou masku a gumové rukavice. Různé přípravky se aplikují různými způsoby. Proto je důležité si nejprve pečlivě prostudovat návod k použití. Čistič fasády se obvykle nanáší štětcem nebo širokým kartáčem. Můžete také použít malířský štětec. Někteří výrobci povolují použití rozprašovače, jiní naopak aplikaci rozprašovačem při čištění fasády důrazně nedoporučují.
Zdroj: randpc.com, content.iospress.com