Ferda Mravenec těší a inspiruje celou řadu generací, knížky s touto kreslenou postavičkou má doma snad každý. Původně se šikovný mravenec objevil v komiksovém seriálu, který Ondřej Sekora začal publikovat v Lidových novinách v roce 1933.

Připomeňte si příběhy slavného mravence:

Mini vizitka duchovního otce

Ondřej Sekora (1899 až 1967) byl spisovatel, novinář, knižní ilustrátor a kreslíř, jehož život by kromě mnoha profesí vydal na román. Faktem zůstává, že právě díky úspěchu knih s Ferdou Mravencem se Sekora dostal ke spolupráci s divadlem, rozhlasem a filmem. A možná ani netušíte, že tento muž kdysi spoluzakládal legendární časopis Dikobraz a nějaký čas působil v neméně legendárním dětském časopisu Mateřídouška. Chcete zajímavost? Ondřej Sekora byl kromě jiného sportovní nadšenec, například v roce 1927 referoval jako reportér o Tour de France, které se zúčastnil, a jako první přeložil pravidla ragby, také působil v roli trenéra a rozhodčího. 

Co uvidíte na výstavě

Výstava vznikla ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a prezentuje díla ze sbírek mnoha institucí a také od soukromých sběratelů. Samozřejmě nechybí slavné knižní ilustrace, ale i ty, které možná neznáte, dále jeho kresby a karikatury, jež vycházely v novinách. Nejen děti potěší loutky vzniklé podle Sekorových návrhů a dospělé možná překvapí košatost tvorby tohoto umělce, například jeho malířská díla (malbu studoval ve Francii) nebo ukázky scénografie.

Čtěte také

Hlavní obytný prostor

Čtěte také

Za 600 000 korun dokonale zrekonstruovali celý byt

Telegraficky

  • Výstava Ondřej Sekora – známý neznámý v pražské Galerii Villa Pellé potrvá do 14. května.
  • 18. 4. od 18 hodin a 4. 5. od 18 hodin se plánují komentované prohlídky.
  • Součástí výstavy jsou tvůrčí dílny pro děti.
  • Další informace o doprovodném programu najdete zde.

Zdroj: Galerie Villa Pellé

Čtěte také

Čtěte také

V Toulouse se s tím nemažou. Postavili rovnou celou čtvrť bytových domů ze dřeva